رد کردن پیوندها

تایید وب‌سایت برای سئو (Verifying Website)

راه‌اندازی یک وب‌سایت به تنهایی برای افزایش دیده‌شدن برند شما در فضای آنلاین کافی نیست. شما باید وب‌سایت خود را برای تایید به گوگل معرفی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا عملیات سئو آینده خود را بهبود بخشید و وب‌سایت خود را ارتقا دهید.

تایید وب‌سایت چیست؟

تایید مالکیت یک سایت برای موتورهای جستجو، به عنوان تایید وب‌سایت شناخته می‌شود. پس از تایید وب‌سایت خود، می‌توانید از طریق Google Search Console به داده‌های جستجوی گوگل برای وب‌سایت خود دسترسی پیدا کنید. این داده‌های مفید به شما در توسعه استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال و بهبود وب‌سایتتان کمک می‌کند.

چرا تایید وب‌سایت ضروری است؟

با انجام تایید وب‌مستر گوگل، می‌توانید به موتورهای جستجو به خصوص گوگل اطلاع دهید که وب‌سایت شما وجود دارد. این به شما اجازه می‌دهد یک نقشه سایت (Sitemap) بارگذاری کنید تا خزنده‌ها بتوانند صفحات وب‌سایت شما را بهتر درک کنند.

برای اینکه گوگل بتواند وب‌سایت شما را پیمایش و صفحاتتان را فهرست‌بندی کند، باید به وب‌سایت شما دسترسی داشته باشد. موتور جستجو ممکن است فقط در صورتی که نقشه سایت را ارائه دهید، محتوای شما را فهرست‌بندی کند. اگر صفحات شما فهرست‌بندی نشوند، وب‌سایت شما در نتایج جستجوی مرتبط ظاهر نمی‌شود و فرصت‌های جذب ترافیک ارگانیک را از دست خواهید داد.

تایید سایت گوگل گزینه‌های بیشتری برای کنترل وب‌سایت شما و تغییر نحوه نمایش آن در نتایج جستجو فراهم می‌کند. شما می‌توانید از این گزینه‌ها برای هدف‌گیری مخاطبان خاص و مناطق جغرافیایی بهره‌مند شوید و شانس وب‌سایت خود را برای دریافت سرنخ‌های باکیفیت افزایش دهید.

اگر از تایید سایت گوگل عبور کنید، خطر اجرای وب‌سایت خود را بدون داشتن داده‌های کافی برای حمایت از کمپین‌هایتان خواهید داشت. این داده‌ها شامل مشخصات کاربران، نرخ کلیک، نرخ پرش، اصطلاحات جستجویی که کاربران را به وب‌سایت شما هدایت می‌کند و سایر موارد هستند.

شما می‌توانید بدون هزینه اضافی، داده‌های بازار را از طریق Google Analytics به دست آورید. اگر حساب آنالیتیکس خود را تنظیم کرده و کد تایید سایت گوگل را به وب‌سایت خود ارائه دهید، می‌توانید بدون هیچ هزینه‌ای از این سرویس استفاده کنید.

نحوه ثبت وب‌سایت در گوگل سرچ کنسول

برای ثبت وب‌سایت خود در گوگل سرچ کنسول، مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله ۱: ورود به گوگل سرچ کنسول

پس از ورود به حساب گوگل، گوگل سرچ کنسول را باز کنید.

مرحله ۲: انتخاب نوع خاص

به بخش “URL prefix” بروید و آدرس وب‌سایت را با استفاده از پروتکل https:// وارد کنید. به عنوان مثال:
https://www.abcwebsite.com

مرحله ۳: ادامه

بر روی گزینه “Continue” کلیک کنید.

روش‌های مختلف تایید وب‌سایت

روش ۱: استفاده از برچسب HTML

روش برچسب HTML نیازمند افزودن یک متاتگ ساده به بخش <head> وب‌سایت شماست. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید این کار را به دو روش انجام دهید:

  • وارد کردن مستقیم المان به فایل header.php قالب فرزند خود
  • اضافه کردن آن به هدر با استفاده از یک افزونه

اگر برچسب را مستقیماً به قالب خود اضافه کنید و از قالب فرزند استفاده نکرده باشید، ممکن است با به‌روزرسانی قالب، تایید سایت گوگل را از دست بدهید.

کپی کردن متاتگ

در رابط کاربری گوگل سرچ کنسول، به بخش Other verification methods بروید تا متاتگ را پیدا کنید.

در پنجره متاتگ HTML، نواحی هایلایت‌شده HTML tag و کد متاتگ تولیدشده نمایش داده می‌شود.

برای کپی کردن متاتگ، بر روی گزینه COPY کلیک کنید.

اضافه کردن دستی متاتگ

می‌توانید متاتگ را به صورت دستی در بخش هدر قرار دهید. با این حال، توصیه می‌کنیم اگر اعتماد به نفس کافی برای تغییر فایل‌های اصلی وردپرس ندارید، از یک افزونه استفاده کنید.

استفاده از افزونه Insert Headers and Footers

شما می‌توانید افزونه رایگان Insert Headers and Footers را در وب‌سایت خود نصب کنید. با رفتن به بخش Settings > Insert Headers and Footers و جای‌گذاری متاتگ در باکس “Scripts in Header”، متاتگ را قرار دهید.

افزونه Insert Headers and Footers اکنون شامل متاتگ HTML است.

پس از انجام تغییرات لازم در هدر وب‌سایت، روی Save کلیک کنید.

بازگشت به صفحه گوگل سرچ کنسول

به صفحه گوگل سرچ کنسول بازگردید و گزینه VERIFY را انتخاب کنید تا فرایند به پایان برسد. گوگل سرچ کنسول در صورتی که کد را به صفحه خود اضافه کرده باشید، آن را تشخیص می‌دهد.

روش ۲: استفاده از فایل HTML

برای استفاده از این روش، باید فایل HTML را به دایرکتوری ریشه وب‌سایت خود آپلود کنید. این روش ساده است، اما یک اشکال دارد. برای قرار دادن فایل، باید به سرور خود از طریق کلاینت‌های FTP/SFTP دسترسی داشته باشید.

مرحله ۱: دسترسی به فایل HTML

از تب Recommended verification technique، پس از ثبت وب‌سایت در گوگل سرچ کنسول، به باکس فایل HTML دسترسی پیدا کنید.

در پنجره‌ای که لینک دانلود فایل تایید گوگل سرچ کنسول وجود دارد، روی گزینه Download the file کلیک کنید.

مرحله ۲: آپلود فایل با استفاده از SFTP

گام بعدی ایجاد ارتباط FTP یا SFTP با وب‌سایت شماست. پس از برقراری ارتباط موفقیت‌آمیز، فایل دانلودشده از باکس HTML tag را به فایل ریشه وب‌سایت خود آپلود کنید.

مرحله ۳: انتخاب دکمه تایید

پس از افزودن فایل به وب‌سایت خود، به گوگل سرچ کنسول بازگردید. برای اتمام فرایند، دکمه VERIFY را فشار دهید. گوگل سرچ کنسول با یافتن فایل در سرور شما، مالکیت وب‌سایت را تایید می‌کند.

روش ۳: استفاده از گوگل آنالیتیکس

اگر از قبل کد پیگیری گوگل آنالیتیکس را در وب‌سایت خود قرار داده‌اید، می‌توانید به سرعت وب‌سایت را از طریق گوگل آنالیتیکس تایید کنید. این فرایند فقط شامل دو گام ساده است:

  • در زیر سایر روش‌های تایید، Google Analytics را انتخاب کنید.
  • گزینه VERIFY را انتخاب کنید.

کد پیگیری باید در صفحه اصلی وجود داشته باشد، اگر از افزونه برای یکپارچه‌سازی گوگل آنالیتیکس در وردپرس استفاده می‌کنید. بنابراین، می‌توانید با خیال راحت از این روش استفاده کنید.

روش ۴: استفاده از گوگل تگ منیجر (GTM)

اگر در حال حاضر از Google Tag Manager استفاده می‌کنید، می‌توانید وب‌سایت را تنها با یک کلیک تایید کنید، درست مثل گوگل آنالیتیکس. قطعه کانتینر Google Tag Manager باید در وب‌سایت فعال باشد.

در بخش سایر روش‌های تایید، Google Tag Manager را انتخاب کنید.

گزینه VERIFY را انتخاب کنید.

اگر از گوگل تگ منیجر استفاده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از این روش، بلافاصله وب‌سایت خود را در گوگل سرچ کنسول تایید کنید.

روش ۵: استفاده از ارائه‌دهنده نام دامنه

اگر بخواهید وب‌سایت خود را با استفاده از ارائه‌دهنده نام دامنه تایید کنید، باید یک رکورد TXT به پیکربندی DNS دامنه خود اضافه کنید.

مراحل تایید با استفاده از ارائه‌دهنده نام دامنه

به خاطر داشته باشید که این فرایند بسته به ارائه‌دهنده دامنه متفاوت خواهد بود.

مدت زمان اعتبار تایید

اعتبار تایید به این صورت ادامه دارد که سرچ کنسول می‌تواند وجود و اعتبار توکن تایید شما را بررسی کند. سرچ کنسول به صورت دوره‌ای توکن تایید را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که همچنان فعال است. در صورت عدم امکان تایید، به شما اطلاع داده خواهد شد. اگر مشکل در یک دوره مشخص حل نشود، دسترسی شما به آن مالکیت به پایان می‌رسد.

چگونه مسائل تایید را بررسی کنیم؟

اگر در تایید وب‌سایت خود توسط گوگل سرچ کنسول مشکل دارید، مراحل زیر را امتحان کنید:

  1. اطمینان حاصل کنید که وب‌سایت فعال است.
  2. آدرس ایمیل خود را تایید کنید.
  3. دوباره به گوگل سرچ کنسول وارد شوید و ویژگی‌های حساب خود را بررسی کنید.
  4. بررسی کنید که آیا صفحه اصلی رمز عبور دارد یا نه.
  5. کوکی‌ها و کش مرورگر خود را پاک کنید.

نتیجه‌گیری

برای کنترل بیشتر بر نحوه نمایش وب‌سایت خود در نتایج جستجوی گوگل، ابتدا باید وب‌سایت خود را از طریق گوگل سرچ کنسول یا سایر افزونه‌های وردپرس تایید کنید. تایید وب‌سایت برای سئو (Verifying Website) یکی از موارد انجام شده در نظارت بر سئو سایت است که زیرمجموعه فعالیت های بهبود سئو در سفارش سئو سایت و سفارش طراحی سایت می شود.

این کار تضمین می‌کند که گوگل می‌تواند به وب‌سایت شما دسترسی پیدا کند، آن را بدون تاثیر بر عملکرد جستجو مدیریت کند و به عنوان مثال، مشخص کند کدام پرس‌وجوهای جستجو منجر به نمایش وب‌سایت شما در نتایج جستجو شده‌اند.