رد کردن پیوندها

اجتناب از تاکتیک‌های منفی در سئو (Avoiding Negative Tactics)

زمانی که یکی از رقبا تلاش می‌کند رتبه وب‌سایت یا صفحه وب رقیب خود را به‌طور منفی تحت‌تأثیر قرار دهد، در واقع از تکنیک‌های منفی سئو استفاده می‌کند. علاوه بر غیراخلاقی بودن، این روش اغلب ممنوع است. تکنیک‌های منفی سئو در دهه‌های گذشته به‌سادگی هک کردن یک وب‌سایت و جایگزین کردن کد منبع آن با تبلیغات مشکوک بود. در سال‌های اخیر، تکنیک‌های منفی سئو به طور قابل توجهی تیره‌تر و پیچیده‌تر شده‌اند.

انواع تکنیک‌های منفی سئو

هک وب‌سایت

اگرچه پرهزینه است، این روش ممکن است مؤثرترین باشد. یک هکر می‌تواند با دستکاری وب‌سایت، هر کاری که بخواهد بر عملکرد سئوی آن انجام دهد. اگر این‌گونه نقض باعث کاهش دیده‌شدن وب‌سایت در موتورهای جستجو شود، ممکن است به عنوان یک حمله منفی سئو تلقی شود.

ایجاد بک‌لینک‌های منفی با انکر تکست‌های اسپم

این نوع لینک‌های نامطلوب معمولاً توسط ابزارهای خودکار، لینک‌فارم‌ها و شبکه‌های وبلاگی عمومی (PBN) ایجاد می‌شوند. معمولاً از یکی دوصد تا چند هزار لینک امکان‌پذیر است.

جمع‌آوری محتوا از وب‌سایت‌ها و ساختن نسخه‌های تکراری آن‌ها

این روش مبتنی بر ایجاد نسخه‌های تکراری از وب‌سایت‌ها یا صفحات خاص آن‌ها با استفاده از هات‌لینک‌ها برای انتشار نسخه‌های جعلی در اینترنت و سایر روش‌های مشابه است.

نقد و بررسی نادرست وب‌سایت و گذاشتن نظرات منفی جعلی

این روش می‌تواند اعتبار یک وب‌سایت یا شرکت را از بین ببرد که ممکن است منجر به کاهش بازدیدکنندگان شود.

حذف بک‌لینک‌ها از یک وب‌سایت با درخواست‌های حذف جعلی

پروفایل بک‌لینک‌های یک شرکت ممکن است هدف هکرها برای تأثیر منفی بر رتبه‌های جستجوی شما قرار گیرد. آن‌ها ممکن است به مدیران وب‌سایت‌ها ایمیل بزنند و در حالی که خود را به‌عنوان فرد یا شرکتی که به نمایندگی از شما کار می‌کند جا می‌زنند، مدیران را قانع کنند لینک‌های ارجاعی به سایت شما را حذف کنند.

حملات لینک اسپم

سه روش زیر می‌تواند به شما کمک کند تا لینک‌های اسپم ارجاع‌دهنده به وب‌سایت خود را که توسط توسعه‌دهندگان ایجاد نشده‌اند، شناسایی کنید:

شناسایی سریع لینک‌های اسپم

پایش بک‌لینک‌های جدید که به وب‌سایت شما منتهی می‌شوند، سریع‌ترین روش برای شناسایی یک حمله فعال لینک اسپم است.

بررسی نمودار سایت‌های ارجاع‌دهنده و صفحات وب

برای شناسایی سریع اوج‌ها در پروفایل بک‌لینک خود، از نمودارهای دامنه‌ها و صفحات ارجاع‌دهنده در ابزارهای Site Explorer (کاوش‌گر سایت Ahrefs) استفاده کنید.

بررسی گزارش انکر تکست

زمانی که کسی وب‌سایت شما را با تعداد زیادی لینک پر می‌کند، دو روش اول برای تشخیص حملات سایبری با حجم بالا مفیدترین هستند. اما شناسایی تلاشی برای تغییر نسبت انکر تکست‌های شما نیز ساده است.

بررسی تحلیل IPهای ارجاع‌دهنده

وجود لینک‌ها در همان زیرشبکه IP از چندین دامنه ارجاع‌دهنده ممکن است نشان‌دهنده حمله منفی سئو باشد، زیرا این مسئله اغلب نشان می‌دهد که وب‌سایت‌ها در یک مکان قرار دارند.

احتمال زیادی وجود دارد که یک نفر مالک چندین سایت باشد که در همان مکان میزبانی می‌شوند. علاوه بر این، احتمالاً یک شبکه وبلاگی خصوصی (PBN) در کار است اگر یک نفر هر دو را مدیریت کند. برای داشتن یک نمای کلی، به تحلیل IPهای ارجاع‌دهنده در Site Explorer نگاهی بیندازید.

راه‌های پاسخ به حمله لینک اسپم

شما باید به‌طور فعال لینک‌های اسپم را انکار کنید زیرا احتمال حذف آن‌ها بسیار کم است.

درخواست جعلی حذف لینک

کاربران منفی سئو از این روش بسیار زیرکانه استفاده می‌کنند و با ارسال ایمیل به وب‌سایت‌هایی که به شرکت شما متصل هستند، اقدام می‌کنند.

نحوه آسیب‌پذیری وب‌سایت در برابر درخواست‌های جعلی حذف لینک

هیچ تردیدی وجود ندارد که یک استراتژی لینک اسپم در وب‌سایت شما موفق خواهد بود یا خیر. با وجود نادر بودن، چنین رویدادهایی می‌تواند عواقب قابل توجهی داشته باشد. تصور کنید که در یک روز تعداد زیادی از بهترین بک‌لینک‌های خود را از دست بدهید. در نتیجه، رتبه‌های شما به‌سرعت همانند یک شهاب‌سنگ سقوط خواهد کرد.

راه‌های شناسایی تلاش برای حذف لینک

متأسفانه هیچ روشی برای جلوگیری از ارسال درخواست‌های جعلی حذف لینک وجود ندارد؛ شما هیچ کنترلی بر آن ندارید. برای محافظت از بک‌لینک‌های خود، با این حال می‌توانید علائم یک تلاش حذف لینک در حال اجرا را پایش کنید و در صورت لزوم، اقدامات فوری انجام دهید.

راه‌های مقابله با درخواست‌های جعلی حذف لینک

دو گزینه پس از مشکوک شدن به آغاز تلاش برای حذف لینک در اختیار شما است:

  1. در صورت حذف لینک، به هر وب‌سایتی که مسئول این کار است مراجعه کنید، به آن‌ها اطلاع دهید که شما درخواست حذف نکرده‌اید و از آن‌ها بخواهید اجازه دهند لینک بازگردانده شود.
  2. اگر وب‌سایت هنوز لینک می‌دهد و لینک‌دهی را متوقف نکرده است، توجه بیشتری به اعلان‌های بک‌لینک داشته باشید و در صورت توقف، اقدامات لازم را برای بازیابی هرگونه ارتباط از دست‌رفته انجام دهید.

بهره‌برداری از محتوا

کپی کردن محتوا زمانی اتفاق می‌افتد که یک متخصص، کار شما را کپی کند و به‌طور کامل در یک وب‌سایت دیگر منتشر کند. معمولاً این کار بدخواهانه انجام نمی‌شود. بیشتر اوقات، افرادی که وب‌سایت شما را سرقت می‌کنند، به دنبال محتوای رایگان هستند. آن‌ها به‌طور عمدی قصد آسیب رساندن به وب‌سایت شما را ندارند، اما هنوز هم ممکن است.

آسیب‌پذیری یک وب‌سایت در برابر حادثه کپی‌برداری محتوا

هرگاه اطلاعات در چندین وب‌سایت ظاهر شود، گوگل از پذیرش آن امتناع می‌کند. معمولاً آن‌ها یک نسخه خاص را انتخاب می‌کنند و بقیه را در رتبه‌بندی‌ها نادیده می‌گیرند.

روش‌های شناسایی تلاش برای کپی‌برداری محتوا

کپی کردن بخشی از متن از وب‌سایت و چسباندن آن در گوگل با علامت نقل‌قول ساده‌ترین روش برای تعیین این است که آیا محتوای شما به‌طور مخرب دزدیده شده است یا نه.

راه‌حل در برابر سرقت محتوا

  • یک شکایت تحت قانون حق نسخه‌برداری هزاره دیجیتال (DMCA) ثبت کنید.
  • درخواست یک لینک ارجاع برای اعتباردهی بدهید.
  • از درستی چارچوب لینک‌های داخلی اطمینان حاصل کنید.

حملات DDoS

اگرچه حملات DDoS را نیز می‌توان به‌عنوان هک در نظر گرفت، اما هدف آن‌ها به‌طور کامل تعطیل کردن وب‌سایت است نه مختل کردن آن. DDoS یا انکار سرویس توزیع‌شده، تلاش غیرمجاز برای مسدود کردن ترافیک و درخواست‌های قانونی از دسترسی به وب‌سایت شما از طریق بیش از حد بارگذاری سرور یا زیرساخت پشتیبان آن تا زمانی که سخت‌افزار و نرم‌افزار آن تمام شود، است.

روش شناسایی حمله DDoS

مطمئن شوید که ترافیک و درخواست‌های ورودی را یا خودتان یا با کمک تیم فنی پایش می‌کنید. با این حال، حملات DDoS قدرتمندتر می‌توانند به‌سرعت عملیات آنلاین شما را به‌طور کامل متوقف کنند. اما تیم فنی در شناسایی حملات ظریف‌تر با DDoS کمک می‌کند.

راه‌های مقابله با حمله DDoS

در اکثر موارد، این مشکلی است که نه شما و نه تیم شما نمی‌توانید به‌طور مؤثر با آن مقابله کنید.

نظرات جعلی آنلاین

توجه کنید که وقتی نام شرکت در اینترنت جستجو می‌شود، چه چیزی ظاهر می‌شود. هر ماه تحقیق کنید تا ایده‌ای بگیرید؛ در این مورد، پایش بیشتر ممکن است بیش از حد به نظر برسد. هر نظر جعلی را که در خدمات بررسی مشاهده می‌کنید گزارش دهید. انتظار داشته باشید که صاحبان پلتفرم منتظر حذف آن‌ها باشند.

دسترسی هکر به وب‌سایت شما

تاکتیک‌های منفی سئو که مرزهای جرم را زیر پا می‌گذارند، شامل هک و حملات سایبری هستند.

شناسایی نقض وب‌سایت

این به طور معمول ساده‌ترین تاکتیک منفی سئو برای شناسایی در بین همه موارد ذکر شده در این صفحه است. یک وب‌سایت که هک شده است معمولاً به شدت آسیب می‌بیند. اگر لازم دارید، به گزینه “مسائل امنیتی” در کنسول جستجوی گوگل مراجعه کنید.

روش‌های مقابله با هک وب‌سایت

بهترین دفاع، پیشگیری است. امنیت سایبری وب‌سایت شما و پیکربندی سرور بر ایمنی آن تأثیر می‌گذارد.

  • افزودن یک افزونه امنیتی را در نظر بگیرید.
  • به طور مؤثر از اعتبارنامه‌ها استفاده کنید.
  • هر دو سیستم مدیریت محتوا و افزونه‌های خود را به‌روزرسانی کنید.
  • اجازه دهید سیستم‌های امنیتی به‌طور منظم به‌روزرسانی‌های خودکار دریافت کنند.

نتیجه‌گیری

همانطور که بارها در این مقاله ذکر شد، موفقیت در سئو منفی در دنیای مدرن بسیار دشوار است. اجتناب از تاکتیک‌های منفی در سئو (Avoiding Negative Tactics) یکی از موارد انجام شده در نظارت بر سئو سایت است که زیرمجموعه فعالیت های بهبود سئو در سفارش سئو سایت و سفارش طراحی سایت می شود. با این حال، میزان ترافیک سایت خود و لینک‌های وب‌سایت‌های دیگر را در نظر داشته باشید، زیرا هوشیاری در برابر تهدیدات مفید است.