رد کردن پیوندها

سایت Google web.dev برای افزایش سرعت سایت

معیارهای اصلی وب کور گوگل مجموعه‌ای از معیارها هستند که نشان‌دهنده کاربردپذیری یک وب‌سایت بر اساس زمان بارگذاری، پایداری بصری و تعامل‌پذیری آن است.

معیارهای اصلی وب کور گوگل شامل:

 • بزرگترین نقاشی محتوایی (LCP): مدت زمان لازم برای بارگذاری بزرگترین عنصر محتوایی در صفحه را اندازه‌گیری می‌کند.
 • تغییر چیدمان تجمعی (CLS): میزان تغییر ناگهانی چیدمان صفحه در حین بارگذاری را می‌سنجد. مانند جابجایی تصاویر یا دکمه‌ها.
 • تعامل تا نقاشی بعدی (INP): زمان لازم از زمانی که کاربر تعاملی را آغاز می‌کند تا زمانی که به‌روزرسانی بصری بعدی نمایش داده شود را اندازه‌گیری می‌کند.

بهترین عملکرد یک صفحه بر اساس این معیارها، تجربه بهتری را برای کاربر فراهم می‌کند.

در این مقاله، رابطه بین معیارهای اصلی وب کور و سئو، آستانه‌های توصیه شده برای هر معیار و نحوه بررسی عملکرد سایت خود را توضیح می‌دهیم.

سپس نحوه بهبود امتیازات خود را نشان می‌دهیم.

نکته حرفه‌ایپ شما می‌توانید معیارهای اصلی وب کور سایت خود را با ابزار بازرسی سایت بررسی کنید. و پیشنهاداتی برای بهبود تجربه کاربر دریافت کنید.

چرا معیارهای اصلی وب کور مهم هستند؟

عملکرد قوی در معیارهای اصلی وب کور تجربه کاربری خوبی را تضمین می‌کند که روان، سریع و پایدار است. و همچنین سئو شما را بهبود می‌بخشد.

افراد بیشتر مایل به ماندن (و احتمالاً تبدیل شدن به مشتریان) در سایتی هستند که خوب کار می‌کند و به درخواست‌های آنها به سرعت پاسخ می‌دهد. به همین دلیل است که سایت‌هایی که سریع‌تر بارگذاری می‌شوند معمولاً نرخ پرش پایین‌تری دارند.

گوگل نیز معیارهای اصلی وب کور را در عوامل رتبه‌بندی خود در نظر می‌گیرد.

بنابراین بهینه‌سازی این معیارها می‌تواند عملکرد سایت شما در رتبه‌بندی‌های جستجو را بهبود بخشد و ترافیک بیشتری را به سایت شما هدایت کند.

آستانه‌های توصیه شده برای معیارهای اصلی وب کور چیست؟

بیایید نگاهی به آستانه‌هایی که گوگل برای هر معیار توصیه می‌کند بیندازیم:

 • بزرگترین نقاشی محتوایی (LCP): LCP نشان می‌دهد کاربران چقدر سریع محتوای صفحه شما را می‌بینند. و به ثانیه اندازه‌گیری می‌شود.

یک LCP خوب ۲.۵ ثانیه یا کمتر است. این بدان معناست که تصویر اصلی، ویدیو یا بلوک بزرگ متن تقریباً بلافاصله هنگامی که کسی وارد صفحه می‌شود، بارگذاری می‌شود.

یک LCP بین ۲.۶ تا ۴ ثانیه به این معنی است که سرعت سایت شما نیاز به بهبود دارد.

و یک LCP ضعیف هر چیزی بیش از ۴ ثانیه است، زیرا می‌تواند باعث ناراحتی بازدیدکنندگان شود و آن‌ها را مایل به ترک سایت کند.

 • تغییر چیدمان تجمعی (CLS): CLS نشان می‌دهد که چقدر عناصر صفحه به طور غیرمنتظره‌ای حین بارگذاری حرکت می‌کنند. این معیار به صورت نمره بیان می‌شود.

یک نمره CLS خوب ۰.۱ یا کمتر است و به این معنی است که چیدمان صفحه شما بسیار پایدار است. این امر باعث می‌شود کاربران بتوانند محتوای شما را بدون اختلال مشاهده کنند.

یک نمره CLS بین ۰.۱ تا ۰.۲۵ به این معنی است که پایداری بصری سایت شما نیاز به بهبود دارد. تغییرات به اندازه‌ای هستند که برای کاربران قابل توجه است.

یک نمره CLS بد بیش از ۰.۲۵ است و به این معنی است که عناصر صفحه زیادی حرکت می‌کنند. کاربران ممکن است تغییرات بزرگی مانند حرکت غیرمنتظره متن یا دکمه‌ها را مشاهده کنند، که این امر تجربه آن‌ها را مختل می‌کند.

 • تعامل تا نقاشی بعدی (INP): INP جدیدترین معیار اصلی وب کور است که جایگزین تأخیر ورودی اولیه (FID) در ۱۲ مارس ۲۰۲۴ شده است. این معیار نشان می‌دهد صفحه چقدر سریع به تعاملات پاسخ می‌دهد و به میلی‌ثانیه اندازه‌گیری می‌شود.

ارزش ذکر است که INP به سرعت پاسخ‌گویی یک صفحه وب در طول کل زمان تعامل کاربر با آن را ارزیابی می‌کند.

FID تنها زمان پاسخ به اولین تعامل کاربر با هر عنصر در سایت را اندازه‌گیری می‌کرد.

بنابراین، اگر کاربری در یک صفحه بود و روی نقشه زوم می‌کرد، یک دکمه را کلیک می‌کرد و همچنین یک آکاردئون را باز می‌کرد، INP زمان از شروع تا ظاهر شدن تغییر بصری برای تمام این تعاملات را در نظر می‌گیرد و بر اساس طولانی‌ترین زمان برای به دست آوردن تصویری دقیق‌تر از پاسخ‌گویی کلی صفحه شما است.

یک INP خوب ۲۰۰ میلی‌ثانیه یا کمتر است.

یک INP بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌ثانیه به این معنی است که تعامل‌پذیری سایت شما نیاز به بهبود دارد.

یک INP بیش از ۵۰۰ میلی‌ثانیه تجربه تعاملی ضعیفی را برای کاربران شما منعکس می‌کند. این به معنای تأخیرها و تاخیرهای قابل توجه در پاسخ به اقدامات کاربر است.

نحوه بررسی عملکرد معیارهای اصلی وب کور سایت شما

در اینجا نحوه انجام آزمایش معیارهای اصلی وب کور با استفاده از چهار ابزار مختلف را شرح می‌دهیم:

۱. بازرسی سایت Semrush ابزار بازرسی سایت Semrush یک بررسی فنی کامل از سایت شما را انجام می‌دهد و مشکلاتی را که ممکن است بر سلامت آن تأثیر بگذارد، برجسته می‌کند.

برای اندازه‌گیری عملکرد معیارهای اصلی وب کور خود، بازرسی سایت را باز کنید، دامنه خود را در نوار جستجو وارد کنید و روی «شروع بازرسی» کلیک کنید.

سپس از شما خواسته می‌شود تنظیمات بازرسی خود را سفارشی کنید.

برای مثال، روی بخش «تنظیمات خزنده» کلیک کنید تا انتخاب کنید که آیا ابزار باید نسخه موبایل یا دسکتاپ سایت شما را تجزیه و تحلیل کند.

پس از اتمام، روی «شروع بازرسی سایت» کلیک کنید.

پس از آماده شدن بازرسی، گزارش «مرور» مانند تصویر زیر را خواهید دید.

در بخش «گزارش‌های موضوعی»، بخش «معیارهای اصلی وب کور» را پیدا می‌کنید. برای بررسی جامع روی «مشاهده جزئیات» کلیک کنید.

۲. گزارش تجربه کاربری کروم (CrUX) گزارش تجربه کاربری کروم (CrUX) یک مجموعه داده عمومی است که بینش‌هایی در مورد تعامل کاربران واقعی کروم با سایت‌ها را به شما می‌دهد.

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای دسترسی به CrUX از طریق داشبورد CrUX برای Looker Studio است.

پس از باز کردن ابزار، URL سایتی که می‌خواهید تجزیه و تحلیل کنید را در نوار جستجو وارد کنید و روی «برو» کلیک کنید.

در داشبورد، عملکرد صفحات شما برای هر معیار اصلی وب کور را، هم برای کاربران موبایل و هم دسکتاپ، مشاهده خواهید کرد.

بیایید به عنوان مثال به خلاصه LCP نگاه کنیم.

شما می‌توانید مشاهده کنید که ۸۵.۵۱٪ از تجربیات دسکتاپ به عنوان خوب در نظر گرفته شده‌اند و ۶۳.۱٪ از تجربیات موبایل خوب بوده‌اند.

برای تجزیه و تحلیل دقیق‌تر، گزارش‌های فردی برای معیاری که می‌خواهید بررسی کنید را از منوی سمت چپ انتخاب کنید.

به عنوان مثال، بیایید نگاهی به گزارش «بزرگترین نقاشی محتوایی» بیندازیم.

در اینجا شما یک تجزیه و تحلیل دقیق از LCP سایت خود را بر اساس ماه مشاهده خواهید کرد.

این به شما کمک می‌کند تا درک کنید که این معیار چگونه در طول زمان تغییر کرده است، بنابراین می‌توانید دوره‌های خاصی از بهبود یا کاهش را شناسایی کنید.

۳. Google PageSpeed Insights (PSI) ابزار Google PageSpeed Insights (PSI) عملکرد یک صفحه وب تک را برای دستگاه‌های موبایل و دسکتاپ ارزیابی می‌کند و ایده‌هایی در مورد چگونگی سریع‌تر و آسان‌تر کردن استفاده از صفحه ارائه می‌دهد.

برای سنجش عملکرد معیارهای اصلی وب کور یک صفحه، PageSpeed Insights را باز کنید، URL مورد نظر خود را وارد کنید و روی «تحلیل» کلیک کنید.

پس از آماده شدن گزارش شما، یک شکستن دقیق از عملکرد شما در مجموعه‌ای از معیارها را مشاهده خواهید کرد.

یک «امتیاز عملکرد» که از ۰ تا ۱۰۰ متغیر است و بر اساس این معیارها است:

 • نقاشی اول محتوا
 • شاخص سرعت
 • بزرگترین نقاشی محتوایی
 • زمان مسدود کلی
 • تغییر چیدمان تجمعی

نتایج معیارهای اصلی وب کور شما به این شکل خواهد بود:

ارزیابی معیارهای اصلی وب کور در Google PageSpeed Insights

به بخش «تشخیص‌ها» بروید تا لیستی از کارهایی که می‌توانید برای بهبود عملکرد سایت خود انجام دهید، مشاهده کنید.

PSI همچنین بینش‌هایی در مورد عملکرد دسترس‌پذیری، سئو و پایبندی به بهترین شیوه‌های سایت شما ارائه می‌دهد. فقط پایین بروید تا نتایج آنها را مشاهده کنید.

۴. گزارش معیارهای اصلی وب کور در کنسول جستجوی گوگل (GSC) گزارش «معیارهای اصلی وب کور» در کنسول جستجوی گوگل (GSC) از داده‌های دنیای واقعی استفاده می‌کند تا تصویری دقیق از تجربه کاربران سایت شما را به شما نشان دهد.

و GSC صفحات سایت شما را با مشکلات مشابه گروه‌بندی می‌کند، که شناسایی و رفع مشکلات رایج در سراسر سایت شما را آسان‌تر می‌کند.

برای استفاده از این گزارش، به GSC وارد شوید و از منو «معیارهای اصلی وب کور» را انتخاب کنید.

در اینجا شما با مروری سطح بالا از تعداد URL‌هایی که گوگل آن‌ها را به عنوان «ضعیف»، «نیازمند بهبود» و «خوب» می‌بیند، مواجه خواهید شد.

گزارش هم برای موبایل و هم دسکتاپ در دسترس است.

برای شکستن دقیق‌تر عملکرد سایت خود، روی «گزارش باز کن» در هر نمودار کلیک کنید.

پس از باز کردن گزارش، نمودار میله‌ای را مشاهده خواهید کرد که نشان می‌دهد چند صفحه شما آستانه‌های معیارهای اصلی وب کور را برآورده نمی‌کنند.

برای دیدن مشکلات موجود و تعداد صفحات تحت تأثیر هر یک، به پایین بروید و به بخش «چرا URL‌ها به عنوان خوب در نظر گرفته نمی‌شوند» مراجعه کنید.

روی یک مشکل کلیک کنید تا جزئیات بیشتری کسب کنید.

توجه داشته باشید که گزارش معیارهای اصلی وب کور برای کمک به شما در فهمیدن وضعیت یک صفحه خاص طراحی نشده است، بلکه به شما امکان می‌دهد سلامت کلی سایت خود را ارزیابی کنید.

سایت Google web.dev برای افزایش سرعت سایت یکی از موارد انجام شده در سفارش افزایش سرعت سایت است که زیرمجموعه فعالیت های بهبود سفارش طراحی سایت می باشد.