رد کردن پیوندها

کشف فناوری با وپالایزر Wappalyzer

افزونه‌های مرورگر، که به آن‌ها ادان‌ها نیز گفته می‌شود، برنامه‌های مبتنی بر مرورگر وب هستند که به کاربران کمک می‌کنند تا عملکردهای پایه مرورگرهای محبوبی نظیر گوگل کروم، اوپرا و غیره را توسعه دهند. تقریباً تمامی مرورگرها از نصب عملکردهای افزودنی پشتیبانی می‌کنند.

چیستی وپالایزر

وپالایزر، کارآگاه آنلاین شما برای شناسایی ساختار وبسایت‌ها است. پس از افزودن این افزونه به مرورگر خود، با مراجعه به هر وبسایتی و کلیک بر روی آیکون وپالایزر، لیست دقیقی از فناوری‌های آن نمایش داده می‌شود.

ویژگی‌های کلیدی وپالایزر

 • شناسایی فناوری: کشف سیستم‌های مدیریت محتوا (مانند وردپرس، شاپیفای و غیره)، چارچوب‌های وب، ابزارهای تحلیلی، پلتفرم‌های اتوماسیون بازاریابی و بسیاری دیگر که هر وبسایتی را به قدرت می‌رسانند.
 • دسته‌بندی وبسایت‌ها: وپالایزر وبسایت‌ها را بر اساس نوع فناوری‌های به‌کار رفته دسته‌بندی می‌کند و برای تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل، دیدگاهی یک نگاهی ارائه می‌دهد.
 • ادغام آسان با مرورگر: با مرورگرهای محبوبی مانند کروم، فایرفاکس و اج به راحتی کار می‌کند.
 • به‌روزرسانی‌های مرتب: توانایی‌های تشخیص فناوری وپالایزر به طور مداوم برای همگام‌سازی با چشم‌انداز وب در حال تحول، تقویت می‌شوند.

مزایای افزونه‌ها

 • دسترسی سریع را فراهم می‌کنند.
 • کنترل‌های بصری و آسانی دارند.
 • سازگاری میان پلتفرمی و انطباق‌پذیری برای هر مرورگر.
 • امکان ادغام اشیاء‌ای که به نظر می‌رسد غیرقابل قبول باشند.
 • ادغام عملکرد خود در محصولاتی که دسترسی به هسته آن‌ها وجود ندارد.
 • ترکیب سیستم‌ها و ذخیره‌سازی ابری در یک فضای کاری یکپارچه.

معایب افزونه‌ها

 • نیازمند به‌روزرسانی‌های مداوم.
 • هر مرورگر نیاز به نسخه‌ای سازگار از برنامه دارد.
 • گاهی اوقات نیاز به قابلیت خواندن یا حتی تغییر هر چیزی در صفحات وب که کاربر از آن بازدید می‌کند دارند که در برخی موارد می‌تواند منجر به حوادث وحشتناکی از جمله نقض داده‌ها، دزدیدن رمزها، پیگیری مرور و غیره شود.

نصب وپالایزر Wappalyzer

نصب وپالایزر مانند نصب هر افزونه مرورگر دیگری است و فقط شامل سه مرحله می‌شود:

مرحله 1: به فروشگاه وب کروم یا افزونه‌های فایرفاکس مراجعه کنید.

مرحله 2: بر روی افزودن به کروم یا افزودن به فایرفاکس کلیک کنید، بسته به اینکه از کدام مرورگر استفاده می‌کنید.

مرحله 3: سپس بر روی تأیید افزودن کلیک کنید.

وویلا، وپالایزر شما نصب شده است. پس از نصب موفقیت‌آمیز، می‌توانید ببینید که افزونه آن به گوشه بالا و راست مرورگر شما اضافه شده است.

استفاده از وپالایزر Wappalyzer

استفاده از وپالایزر بسیار ساده و آسان است، فقط کافی است وبسایت مورد نظر خود را جستجو کنید و سپس بر روی آیکون افزونه وپالایزر معلق شوید، بر روی آن کلیک کنید و وویلا، اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت می‌کنید.

مثال‌هایی از استفاده وپالایزر

مثال 1:

این اطلاعات مربوط به وبسایتی به نام www.shakzee.com است. مشاهده می‌شود که این وبسایت با استفاده از وردپرس ساخته شده، از Yoast SEO بهره می‌برد و کتابخانه‌های جاوااسکریپت آن را شناسایی می‌کنیم.

مثال 2:

در اطلاعات زیر مربوط به www.hackerrank.com، می‌توان دید که از jQuery Migrate 3.3.2 و jQuery 3.5.1 استفاده شده و با استفاده از وردپرس ساخته شده است.

مثال 3:

در اسکرین‌شات زیر از geeksforgeeks.org، نسخه وردپرس به کار رفته در ساخت این سایت، ویجت‌های مورد استفاده و چهارچوب جاوااسکریپت به کار رفته مشخص شده‌اند.

مثال 4:

در اسکرین‌شات زیر از youtube.com، مشاهده می‌شود که اطلاعات زیادی توسط وپالایزر نمایش داده نمی‌شود، فقط چند مورد مانند چهارچوب جاوااسکریپت و کتابخانه‌های مورد استفاده قابل مشاهده است.

مثال 5:

در اسکرین‌شات زیر از google.com، مشاهده می‌شود که اطلاعات زیادی توسط وپالایزر نمایش داده نمی‌شود، فقط یک مورد قابل مشاهده است که سرورهای به کار رفته توسط google.com هستند. این به دلیل آن است که برخی فناوری‌های وب از جمله نرم‌افزارهای سمت سرور مانند سیستم‌های مدیریت محتوا، آثار و شواهدی از حضور خود را در کد HTML وبسایت‌ها به جا می‌گذارند و این کد به صورت عمومی قابل دسترسی است زیرا برای رندر و نمایش صفحه توسط مرورگرها ضروری است. بنابراین، برخی وبسایت‌ها تقریباً تمامی فناوری‌های به کار رفته در ساخت آن را پنهان می‌کنند، زیرا هکرها می‌توانند در صورت یافتن هر گونه آسیب‌پذیری از این فناوری‌ها، آسیب‌هایی وارد کنند.

جمع‌بندی

وپالایزر یک پروفایلر فناوری است که به شما نشان می‌دهد وبسایت‌ها با چه فناوری‌هایی ساخته شده‌اند و کمک می‌کند تا شناسایی کنید که کدام فناوری‌ها در ساخت آن‌ها به کار رفته‌اند، تا در صورت تمایل به ساخت وبسایتی مشابه، به راحتی بتوانید از این فناوری‌ها استفاده کنید. وپالایزر Wappalyzer یکی از ابزارهای سئو فنی سایت است که در سفارش سئو سایت و سفارش طراحی سایت کاربرد دارد. اما به یاد داشته باشید که این پلاگین‌ها یا افزونه‌ها نیز دارای برخی نقاط ضعف هستند که می‌توانند در صورت عدم توجه، خطرناک باشند.