رد کردن پیوندها

مدیریت محتوای تکراری در سئو (Duplicate Content Management)

محتوای تکراری به محتوایی اطلاق می‌شود که با محتوای موجود در وب‌سایت‌های دیگر یا بخش‌های مختلف یک صفحه وب یکسان یا شباهت زیادی دارد. در صورت وجود مقدار قابل توجهی از محتوای یکسان، رتبه‌بندی موتور جستجوی وب‌سایت ممکن است دچار مشکل شود. این اصطلاح به مکانی با آدرس وب‌سایت مشخص (URL) اشاره دارد؛ بنابراین، محتوای تکراری زمانی وجود دارد که محتوای دقیق در آدرس‌های وب مختلف موجود باشد.

عواقب محتوای تکراری

چندین عارضه در نتایج موتور جستجو وجود دارد؛ گاهی اوقات جریمه‌های مالی نیز برای وب‌سایت‌هایی که محتوای مشابه منتشر می‌کنند اعمال می‌شود. برخی از مشکلات رایج تکرار محتوا عبارتند از:

 • نمایش نسخه کپی شده نامناسب در صفحات نتیجه جستجو (SERPs).
 • کاهش غیر منتظره‌ی رتبه وب‌سایت‌های اصلی در صفحات نتیجه جستجو یا مشکلات نمایه‌سازی.
 • تغییر یا کاهش در معیارهای کلیدی سایت مانند رتبه‌بندی ترافیک یا استانداردهای E-A-T.
 • به دلیل سیگنال‌های اولویت‌بندی متناقض، الگوریتم‌های موتور جستجو ممکن است اقدامات غیر منتظره‌ای علیه وب‌سایت‌های معتبر انجام دهند.

چرا باید از محتوای تکراری اجتناب کرد؟

برای موتورهای جستجو، محتوای یکسان می‌تواند سه مشکل خاص ایجاد کند:

 • نبود الگوریتم فنی – به دانش فنی بیشتری نیاز دارند تا تعیین کنند کدام نسخه‌ها را نمایه‌سازی کنند و کدام‌ها را حذف کنند. به دلیل عوامل الگوریتمی مختلف، آن‌ها اغلب محتوای تکراری یا کپی شده را در بالاترین نتایج جستجو نمایش می‌دهند.
 • مشکلات آماری – به دلیل وجود نسخ مختلف محتوا در وب‌سایت‌های مختلف، در تخصیص آمار ارتباطی مانند اعتماد، اقتدار، متن لنگر، و سهم لینک دچار مشکل می‌شوند. زمانی که محتوا در سایت‌های متعدد مشابه باشد، عوامل ارزیابی و رتبه‌بندی به هم ریخته می‌شوند و هم کاربران و هم صاحبان وب‌سایت‌ها تأثیر می‌پذیرند.
 • سردرگمی بین نسخه‌های مختلف – با مشکل در تعیین اینکه کدام نسخه یا نسخه‌ها را برای نتایج جستجوی موتورها اولویت‌بندی کنند، دچار سردرگمی می‌شوند. به دلیل ناکامی در اولویت‌بندی، آن‌ها اغلب محتوای مشابه را به طور همزمان نمایش می‌دهند.

صاحبان وب‌سایت‌ها ممکن است در صورت قابل دسترسی عمومی بودن محتوای تکراری، از نظر رتبه‌بندی و بازدیدکنندگان دچار ضرر شوند. این ضررهای مالی اغلب ناشی از دو مشکل اصلی است:

 • ضررهای سرمایه – از آنجا که سایت‌های رقیب باید بین محتوای تکراری، سهم لینک، سرمایه‌گذاری و بازگشت‌ها و سودهای حاصل از لینک‌ها و تبلیغات تصمیم‌گیری کنند، این سودها ممکن است به شدت کاهش یابند. لینک‌های ورودی سرمایه لینک را با ارجاع به چندین قطعه محتوای منتشر شده به جای فقط یکی تقسیم می‌کنند، بنابراین از آنجا که لینک‌های ورودی به عنوان یک عنصر رتبه‌بندی عمل می‌کنند، قرار گرفتن یک قطعه داده‌ها در معرض آنلاین تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
 • رتبه‌بندی‌های پایین‌تر SERP – الگوریتم‌های موتور جستجو به ندرت چندین نسخه از داده‌های مشابه را برای ارائه تجربه جستجوی بهینه به کاربران نمایش می‌دهند؛ در نتیجه، آن‌ها مجبور هستند نسخه‌ای را انتخاب کنند که احتمالاً نتایج دقیق‌تری تولید کند. هر یک از نسخه‌ها کمتر قابل مشاهده می‌شود و محتوای اصلی از این محدودیت یا قرار گرفتن در معرض آنلاین رنج می‌برد.

مشکلات محتوای تکراری: چگونه به وجود می‌آیند؟

معمولاً صاحبان وب‌سایت‌ها عمداً محتوای تکراری تولید نمی‌کنند. با این حال، هنوز ممکن است وجود داشته باشد. بر اساس برآوردهای خاصی، یک چهارم اینترنت ممکن است شامل محتوای تکراری باشد.

در اینجا چند نمونه از شایع‌ترین موارد ناخواسته‌ای است که در آنها داده‌های تکراری تولید می‌شوند:

 • تغییرات در URL‌ها
 • پروتکل و زیردامنه
 • مشخصات محصول

رفع تعارض‌های محتوای تکراری

ساختار توصیه می‌شود که با نگاهی کلی به ساختار وب‌سایت خود به عنوان نقطه شروع کار کنید. چه با سند جدید، به‌روزرسانی شده یا به‌روزرسانی شده کار کنید، اولین قدم علامت‌گذاری تمام صفحات با استفاده از خزش سایت و دادن یک H1 منحصر به فرد و کلمه کلیدی اصلی به هر یک است.

کد تغییر مسیر 301 در بسیاری از موارد، تنظیم یک تغییر مسیر لینک 301 برای اتصال صفحه «تکراری» به صفحه محتوای اصلی بهترین کار می‌کند.

ویژگی rel=canonical استفاده از ویژگی rel=”canonical” گزینه دیگری برای رسیدگی به محتوای تکراری است. این به خزنده‌های موتور جستجو اطلاع می‌دهد که یک صفحه وب خاص باید به عنوان تکراری یک URL مشخص در نظر گرفته شود.

<meta name=”robots” content=”noindexfollow”> معمولاً همراه با پارامترهای «noindex follow»، تگ متا robots می‌تواند هنگام مواجهه با محتوای تکراری مفید باشد. هر وب‌سایتی که باید از نمایه‌سازی موتور جستجو مسدود شود می‌تواند این تگ متا robots را در سربرگ HTML خود داشته باشد.

اطمینان از انجام درست تغییر مسیرهای وب‌سایت نسخه‌های مختلف وب‌سایت شما باید همگی در یک آدرس فرود بیایند.

تعریف محتوای دوباره کاری شده

محتوای دوباره کاری شده به آن دسته از اطلاعاتی اشاره دارد که در وب‌سایت‌های مختلف یا بخش‌های متفاوت یک سایت وب به صورت کاملاً یکسان یا بسیار شبیه یکدیگر منتشر شده‌اند. این وضعیت می‌تواند به کاهش رتبه‌بندی یک سایت در نتایج موتور جستجو منجر شود. محتوای دوباره کاری شده مشکلی است که در آدرس‌های مختلف اینترنتی به وجود می‌آید.

تأثیرات منفی محتوای دوباره کاری شده

مشکلات متعددی در نتایج موتورهای جستجو وجود دارد که می‌تواند شامل جرائم مالی برای سایت‌هایی باشد که محتوای مشابه منتشر می‌کنند. موارد زیر از جمله شایع‌ترین مشکلات مرتبط با دوباره کاری محتوا هستند:

 • نمایش نسخه تکراری نامناسب در صفحات نتایج جستجو.
 • کاهش غیرمنتظره‌ی رتبه‌بندی سایت‌های اصلی در صفحات نتایج جستجو یا مشکلات در نمایه‌سازی آنها.
 • کاهش در معیارهای مهم سایت مانند اعتبار و بازدید.
 • اقدامات غیر منتظره از سوی الگوریتم‌های جستجو به دلیل سیگنال‌های متناقض.

دلایل اجتناب از تولید محتوای دوباره کاری شده

برای موتورهای جستجو، وجود محتوای مشابه می‌تواند سه چالش اصلی به همراه داشته باشد:

 • نبود مکانیزم فنی دقیق – آنها نیاز به دانش فنی بیشتری دارند تا بتوانند تصمیم بگیرند کدام نسخه‌ها باید نمایه شوند.
 • مشکلات آماری – توزیع ناعادلانه‌ی آمار لینک‌ها و اعتبار بین نسخ مختلف محتوا.
 • سردرگمی در انتخاب نسخه‌ها – مشکل در تعیین اینکه کدام نسخه باید در اولویت قرار گیرد.

روش‌های رفع تضاد محتوای دوباره کاری شده

بررسی ساختار سایت ابتدا، ساختار وب‌سایت خود را به دقت بررسی کنید. این کار با علامت‌گذاری تمام صفحات از طریق یک خزش وب و اختصاص یک عنوان H1 منحصر به فرد و کلیدواژه اصلی شروع می‌شود.

استفاده از تغییر مسیر 301 برپایی یک تغییر مسیر 301 معمولاً بهترین روش برای اتصال صفحه تکراری به محتوای اصلی است.

استفاده از ویژگی rel=”canonical” این ویژگی به خزنده‌ها می‌گوید که یک صفحه خاص باید به عنوان تکراری یک URL خاص در نظر گرفته شود.

برچسب متا روبات‌ها تگ متا روبات‌ها، همراه با پارامترهای «noindex follow»، می‌تواند در مواجهه با محتوای تکراری مفید باشد.

نتیجه‌گیری

ایجاد محتوای منحصر به فرد و با کیفیت بالا برای وب‌سایت شما اولین قدم در جلوگیری از محتوای تکراری است. با این حال، روش‌های کاهش احتمال دزدیده شدن آنچه ارائه می‌دهید ممکن است چالش‌برانگیز باشد—تفکر دقیق در مورد طراحی وب و تمرکز بر تجربه کاربران در حین حضور در وب‌سایت شما مؤثرترین روش برای جلوگیری از مشکلات محتوای تکراری است. راهکارهای ذکر شده باید خطرات مربوط به وب‌سایت شما را در صورت وقوع تکرار محتوا به دلیل دلایل فنی کاهش دهد.

خلاصه و پایان بخش

تولید محتوای اصیل و با کیفیت بالا برای سایت شما اولین گام در جلوگیری از مشکلات محتوای تکراری است. با این حال، راه‌های کاهش ریسک سرقت محتوای شما ممکن است چالش‌برانگیز باشد. مدیریت محتوای تکراری در سئو (Duplicate Content Management) یکی از موارد انجام شده در سئو فنی سایت است که زیرمجموعه فعالیت های بهبود سئو در سفارش سئو سایت و سفارش طراحی سایت می شود. تمرکز بر تجربه کاربری در سایت و طراحی دقیق وب می‌تواند بهترین رویکرد برای مقابله با این چالش‌ها باشد. این استراتژی‌ها باید به کاهش خطرات مرتبط با سایت شما در صورت بروز تکرار محتوا کمک کند.