رد کردن پیوندها

URL استاندارد برای سئو (Canonical URL)

یک عنصر HTML با عنوان rel="canonical" نشان‌دهنده‌ی نسخه‌ی اصلی برای صفحات تقریباً مشابه یا قابل مقایسه است. به عبارت دیگر، می‌توانید از برچسب‌های استاندارد برای مشخص کردن اینکه کدام نسخه از یک محتوا اصلی است استفاده کنید. گوگل URL استاندارد را نمایه‌سازی می‌کند و زمانی که جستجویی در گوگل انجام می‌شود، آن را به نمایش می‌گذارد.

انواع URL‌های استاندارد

دو نوع URL استاندارد وجود دارد:

 • URL‌های استاندارد ارجاع به خود
 • URL‌های استاندارد که کاربران را از یک صفحه جایگزین به صفحه مورد نظر هدایت می‌کنند.

شما می‌توانید با استفاده از ابزار بازرسی URL در کنسول جستجوی گوگل، نسخه‌ی اعلام‌شده توسط کاربر و نسخه‌ی انتخابی گوگل را مشاهده کنید.

چرا URL‌های استاندارد مهم هستند؟

از آنجایی که گوگل به طور عمده URL‌های استاندارد را نمایه‌سازی می‌کند، این URL‌ها حیاتی هستند. در یک کلام، اگر محتوای تکراری در وب‌سایت شما وجود داشته باشد—یعنی صفحات وب با محتوای تقریباً یکسان یا یکسان—گوگل تنها یکی از آنها را (که استاندارد است) نمایه‌سازی خواهد کرد.

اگر URL‌های استاندارد شما به درستی تنظیم شده باشند، گوگل انتخاب شما و آن وب‌سایت را به عنوان مرجع رسمی به رسمیت می‌شناسد. با این حال، اگر شما برای صفحات مشابه یا تقریباً مشابه برچسب استانداردی ارائه ندهید، گوگل بر اساس دقیق‌ترین ارزیابی خود یک URL استاندارد تعیین خواهد کرد.

شما ممکن است نخواهید که گوگل آن آدرس را به عنوان استاندارد انتخاب کند. بنابراین، شما باید به صورت دستی یک URL استاندارد تعیین کنید اگر می‌خواهید احتمال بالاتری داشته باشد که واقعاً اصلی باشد.

دستورالعمل‌های URL استاندارد

هرچند استانداردسازی پیچیده و پیشرفته است، اما بیشتر صاحبان وب‌سایت‌ها باید چند نکته بهترین روش را بدانند:

 • استفاده از برچسب‌های استاندارد ارجاع به خود
 • اجتناب از استفاده از URL‌های غیر استاندارد در نقشه سایت شما
 • تنظیم نکردن URL‌های استاندارد به صفحات 404
 • استفاده نکردن از چندین برچسب استاندارد در یک صفحه وب

چرا محتوای تکراری دارم؟

دلایل متعددی برای تکرار محتوا در یک وب‌سایت وجود دارد، از جمله:

 • محتوای مخصوص منطقه، مانند یک مقاله با URL‌های جداگانه برای آمریکا و انگلستان اما در واقع متن یکسان به همان زبان.
 • نسخه‌های مختلف برای انواع دستگاه‌ها، مانند صفحه وب با نسخه‌های موبایل و دسکتاپ.
 • تفاوت‌های پروتکل، مانند نسخه‌های HTTP و HTTPS یک وب‌سایت.
 • نتایج عملیات مرتب‌سازی و فیلتر کردن در یک صفحه دسته‌بندی، به عنوان مثال، عملکردهای سایت.
 • تغییرات تصادفی، مانند نسخه آزمایشی وب‌سایت که به طور تصادفی برای خزنده‌ها باز مانده است.

نتیجه‌گیری

برچسب‌های استاندارد نسبتاً ساده هستند. به سادگی، آنها کمی زمان می‌برند تا درک شوند. فراموش نکنید که برچسب‌های استاندارد به عنوان یک نشانه برای خزنده‌های موتور جستجو عمل می‌کنند تا یک دستورالعمل. بنابراین، ممکن است آنها یک استاندارد جایگزین نسبت به آنچه شما مشخص کرده‌اید انتخاب کنند.

مفهوم برچسب‌های استاندارد: تعریف و کاربرد

یک عنصر HTML با عنوان rel="canonical" به عنوان نماینده‌ی نسخه‌ی اصلی برای صفحات تقریباً مشابه یا مقایسه‌پذیر عمل می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از این برچسب‌ها، نسخه اصلی و اصیل یک محتوا را مشخص نمایید که توسط گوگل نمایه‌سازی و در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود.

دسته‌بندی URL‌های استاندارد: انواع و کاربردها

URL‌های استاندارد به دو دسته تقسیم می‌شوند: URL‌های استاندارد ارجاع به خود و URL‌هایی که کاربران را از یک صفحه جایگزین به صفحه مطلوب هدایت می‌کنند. این تفاوت‌ها در استفاده و تنظیمات از طریق ابزار بازرسی URL در کنسول جستجوی گوگل قابل مشاهده است.

اهمیت URL‌های استاندارد در سئو و نمایه‌سازی

URL‌های استاندارد به دلیل اینکه گوگل عمدتاً آنها را نمایه‌سازی می‌کند، از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در واقع، در صورت وجود محتوای تکراری در وب‌سایت، گوگل تنها یک نسخه را نمایه‌سازی خواهد کرد و آن نسخه‌ای است که به عنوان استاندارد تعیین شده است.

راهنمای استفاده از URL‌های استاندارد: بهترین شیوه‌ها و خطاها

استفاده صحیح از URL‌های استاندارد شامل دانستن چند نکته کلیدی است که شامل استفاده از برچسب‌های ارجاع به خود، عدم استفاده از URL‌های غیر استاندارد در نقشه سایت، و اجتناب از تنظیم URL‌های استاندارد به صفحات 404 است. همچنین، باید از قرار دادن چندین برچسب استاندارد در یک صفحه وب اجتناب کرد.

علل وجود محتوای تکراری: شناسایی و راهکارها

محتوای تکراری ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله تفاوت‌های منطقه‌ای، نسخه‌های مخصوص دستگاه‌های مختلف، تفاوت‌های پروتکلی و نتایج عملیات مرتب‌سازی و فیلترینگ. شناسایی این علل و استفاده صحیح از برچسب‌های استاندارد می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

خلاصه و جمع‌بندی: استفاده از برچسب‌های استاندارد به عنوان یک راهنما

URL استاندارد برای سئو (Canonical URL) یکی از موارد انجام شده در سئو فنی سایت است که زیرمجموعه فعالیت های بهبود سئو در سفارش سئو سایت و سفارش طراحی سایت می شود. برچسب‌های استاندارد به عنوان نشانه‌ای برای خزنده‌های موتور جستجو عمل می‌کنند و نه به عنوان دستورالعمل مطلق. استفاده صحیح از آنها نیازمند درک و زمان برای فراگیری است، اما اهمیت آنها در ارائه نشانه‌های صحیح به موتورهای جستجو غیرقابل انکار است.