رد کردن پیوندها

تحلیل داده‌ها با Google Analytics

گوگل آنالیتیکس یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های گوگل است که به هر کسی اجازه می‌دهد سایت خود را ردیابی کند. این ابزار به طور مستقیم به سایت شما متصل می‌شود و داده‌های زیادی جمع‌آوری می‌کند. سپس این داده‌ها تحلیل شده و به شما ارائه می‌شود.

با تجزیه و تحلیل اطلاعاتی که از گوگل آنالیتیکس دریافت می‌کنید، می‌توانید بفهمید که بازدیدکنندگان شما چه کسانی هستند و در سایت شما چه کار می‌کنند. این امر به شما کمک می‌کند تا مخاطبان خود را بهتر درک کرده، محتوای قوی‌تری ایجاد کنید و محصولات یا خدمات خود را بیشتر بفروشید.

چرا به گوگل آنالیتیکس نیاز دارید

تمام اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط گوگل آنالیتیکس به شما کمک می‌کند تا تصمیماتی بگیرید که به طور ایده‌آل سایت شما را به جلو هدایت کرده و آن را بهتر کنند. این اطلاعات می‌تواند بر چندین زمینه مختلف تاثیر بگذارد:

 • بهینه‌سازی محتوا: شناسایی صفحاتی که کاربران به آنها علاقه دارند و بهبود محتوای آنها
 • بازاریابی دیجیتال: شناسایی موثرترین کانال‌های بازاریابی
 • تجربه کاربری: یافتن صفحات با نرخ خروج بالا و بهینه‌سازی تجربه کاربری
 • درآمدزایی: افزایش فروش و بهبود استراتژی‌های کسب‌وکار

چک کردن گوگل آنالیتیکس بخشی از روال روزانه شما خواهد شد، زمانی که متوجه شوید این ابزار چقدر برای رشد وبسایت شما ارزشمند است.

چگونه یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنیم

قبل از اینکه بتوانید از این سرویس رایگان استفاده کنید، به یک حساب کاربری نیاز دارید. خوشبختانه برای ثبت‌نام در گوگل آنالیتیکس، تنها به یک حساب کاربری رایگان گوگل نیاز دارید. اگر حساب کاربری ندارید، اکنون یکی بسازید تا برای استفاده از آنالیتیکس آماده شوید.

مراحل ثبت‌نام

 1. پس از آماده شدن حساب کاربری گوگل، به گوگل آنالیتیکس بروید.
 2. روی دکمه “Start for Free” کلیک کنید.
 3. وارد حساب گوگل خود شوید.
 4. روی دکمه “Start measuring” کلیک کنید.
 1. یک نام برای حساب خود انتخاب کنید.
 2. نامی برای ویژگی (property) خود (نام سایتتان) وارد کنید.
 3. در تنظیمات پیشرفته (Advanced settings)، دکمه را روشن کنید تا یک property به سبک Universal Analytics ایجاد شود و URL سایت خود را اضافه کنید.
 1. اطلاعات کسب‌وکار را وارد کرده و روی دکمه “Next” کلیک کنید.
 2. شرایط توافق‌نامه را تأیید کرده و تنظیمات ایمیل را مطابق با ترجیحات خود انجام دهید.
 3. یک جریان داده (data stream) ایجاد کنید تا جمع‌آوری داده‌ها آغاز شود. با توجه به اینکه در حال یادگیری نحوه ردیابی یک وبلاگ/وبسایت هستید، روی دکمه “Web” کلیک کنید.
 4. URL و نام وبسایت خود را اضافه کنید.

پس از این مرحله، یک شناسه اندازه‌گیری (Measurement ID) دریافت می‌کنید که باید به سایت خود متصل کنید. این کار به عنوان راهی برای اثبات مالکیت سایت و ارتباط مستقیم آن با گوگل آنالیتیکس است.

اضافه کردن کد رهگیری گوگل آنالیتیکس به صورت دستی به وبسایت وردپرس

اگر با وردپرس آشنایی دارید و از مدیریت دستی مسائل نمی‌ترسید، اضافه کردن کد به صورت دستی یک فرآیند نسبتاً ساده است. با این حال، قبل از ویرایش دستی فایل‌های وردپرس، پیشنهاد می‌کنم یک نسخه پشتیبان کامل از سایت خود تهیه کنید زیرا حتی کوچکترین اشتباه می‌تواند سایت شما را غیرقابل دسترس کند.

 1. به سایت وردپرس خود وارد شوید.
 2. به مسیر Appearance -> Theme Editor بروید.
 3. از سمت راست صفحه، فایل “Theme Header” (header.php) را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. این کار کد را از فایل انتخاب‌شده بارگذاری می‌کند.
 4. کد رهگیری را از گوگل آنالیتیکس کپی کنید.
 5. کد را درست قبل از تگ </head> قرار دهید.
 6. فایل را به‌روزرسانی کنید.

اضافه کردن کد رهگیری گوگل آنالیتیکس به سایت وردپرس با استفاده از افزونه

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، وردپرس افزونه‌هایی دارد که به شما امکان انجام تقریباً هر کاری را می‌دهند. به همین دلیل، جای تعجب نیست که افزونه‌های خوبی برای اتصال آسان به گوگل آنالیتیکس وجود دارند. به جای مدیریت مستقیم فایل‌ها و کدها، می‌توانید همه چیز را از طریق یک رابط کاربری ثابت و بهینه مدیریت کنید.

در اینجا فهرستی از محبوب‌ترین افزونه‌های گوگل آنالیتیکس برای وردپرس آمده است:

 • MonsterInsights
 • WP Google Analytics Events
 • Analytify
 • ExactMetrics
 • Enhanced Ecommerce Google Analytics Plugin
 • Google Analytics by 10Web

در این راهنما نحوه تنظیم اولین افزونه از لیست، MonsterInsights، را نشان خواهم داد.

 1. به مسیر Plugins -> Add New بروید.
 2. افزونه “MonsterInsights” را جستجو کنید که بیش از ۳ میلیون کاربر فعال دارد.
 3. افزونه را نصب و فعال کنید.
 4. روی دکمه “Launch the Wizard” کلیک کنید.
 5. یک دسته‌بندی برای وبسایت خود انتخاب کنید.
 1. روی دکمه “Connect to MonsterInsights” کلیک کنید. این کار یک تب جدید باز خواهد کرد.
 2. حساب گوگل خود را انتخاب کرده و وارد شوید.
 3. روی دکمه اجازه (Allow) کلیک کنید تا افزونه به داده‌های مورد نیاز دسترسی پیدا کند.
 4. سایت را از لیست انتخاب کرده و روی دکمه “Complete Connection” کلیک کنید.
 1. چند ثانیه صبر کنید تا راه‌اندازی کامل شود.
 2. گزینه‌ها را مرور کرده و روی دکمه “Save and continue” کلیک کنید.
 3. روی دکمه کلیک کنید تا راه‌اندازی به پایان برسد.

این عمل شما را به سایت وردپرس خود بازمی‌گرداند. اکنون به‌طور رسمی یکپارچه‌سازی را تکمیل کرده‌اید و می‌توانید در کمتر از ۲۴ ساعت بازدیدکنندگان خود را ردیابی کنید.

این افزونه یک آیتم منو جدید در سایت وردپرس شما ایجاد خواهد کرد، به‌طوری‌که همیشه می‌توانید جزئیات آنالیتیکس (گزارش‌ها) و تنظیمات را از منوی Insights در منوی سمت چپ مشاهده کنید.

مفهوم ابزار گوگل آنالیتیکس

قبل از اینکه اطلاعات به شما ارائه شود، گوگل آنالیتیکس روی داده‌ها کار می‌کند تا آنها را برای کاربر عادی قابل درک کند. به همین دلیل، باید چند نکته را بدانید.

کاربران در مقابل جلسات (Sessions)

اولین تفاوت مهم بین کاربران و جلسات است. بسیاری از مبتدیان، کاربران و جلسات را با هم اشتباه می‌گیرند و فکر می‌کنند که آنها یکسان هستند، اما واقعیت این‌گونه نیست.

کاربران

کاربران افرادی منحصربه‌فرد هستند که از یک دستگاه به سایت شما دسترسی پیدا می‌کنند. هنگامی که یک فرد، هر صفحه‌ای را در وبسایت شما باز می‌کند، یک کوکی به او اختصاص داده می‌شود. این کوکی، فایلی کوچک است که اطلاعات مربوط به آن کاربر را ثبت می‌کند. اگر این کاربر به سایت شما بازگردد، بلافاصله به عنوان بازدیدکننده بازگشتی شناسایی خواهد شد. هر کاربر دیگری که کوکی به او اختصاص داده نشده باشد، به عنوان یک کاربر جدید مشخص می‌شود.

با این حال، اگر همان فرد، سایت شما را از یک دستگاه دیگر باز کند، کوکی دیده نمی‌شود و به عنوان یک کاربر جدید در نظر گرفته می‌شود.

جلسات

جلسه یک بازه زمانی است که در طی آن یک کاربر خاص در سایت شما فعالیت می‌کند. به محض اینکه اولین صفحه باز شود، جلسه شروع می‌شود و گوگل آنالیتیکس شروع به پیگیری رفتار کاربر می‌کند. به این ترتیب می‌توانید سفر کاربر در سایت خود را درک کنید.

بازدید صفحات در مقابل رویدادها در مقابل تراکنش‌ها

پس از درک کاربران و جلسات، لازم است تفاوت بین بازدید صفحات، رویدادها و تراکنش‌ها را نیز بدانید.

 • بازدید صفحات: تعداد دفعاتی را که هر کسی یک صفحه خاص را در سایت شما باز کرده است، نشان می‌دهد. اگر همان شخص صد بار یک صفحه را باز کند، به عنوان صد بازدید صفحه توسط همان کاربر محسوب می‌شود.
 • رویدادها: یک فعالیتی است که کاربر در سایت شما انجام می‌دهد. هر رویداد باید تنظیم شود، اما می‌توانید بررسی کنید که آیا افراد فرم‌های شما را پر کرده‌اند، روی دکمه‌های منو کلیک کرده‌اند و غیره.
 • تراکنش‌ها: یک رویداد خاص است که به شما می‌گوید چه زمانی کسی یک تراکنش تجارت الکترونیک را در سایت شما تکمیل کرده است.

نمای کلی گوگل آنالیتیکس

اولین باری که گوگل آنالیتیکس را باز می‌کنید، ممکن است از حجم زیاد اطلاعات موجود ترسیده باشید. خوشبختانه این سرویس به طور مداوم در حال بهبود است و گوگل به سادگی بخشیدن مسائل ادامه می‌دهد، به‌طوری‌که هم مبتدیان و هم حرفه‌ای‌ها می‌توانند بهترین استفاده را از آن ببرند.

تب “Home”

داشبورد اصلی که به عنوان تب Home شناخته می‌شود، تمام اطلاعات مهم سایت شما را در قالب چندین ابزارک نمایش می‌دهد.

در اینجا به اطلاعات خلاصه‌ای از سایر گروه‌ها دسترسی خواهید داشت که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. اگر می‌خواهید سایت خود را سریع تجزیه و تحلیل کنید، تب Home به شما موارد زیر را نشان می‌دهد:

 • تعداد کاربران، جلسات، درآمد و نرخ تبدیل
 • تعداد کاربران فعال – افرادی که در حال حاضر در سایت شما هستند
 • نموداری که نشان می‌دهد ترافیک شما از کجا می‌آید (مستقیم، جستجوی ارگانیک، ارجاع، اجتماعی و غیره)
 • تجزیه و تحلیل جلسات بر اساس کشور
 • ساعات روز که کاربران سایت شما را باز می‌کنند
 • پر بازدیدترین صفحات
 • و موارد بیشتر

هر ابزارک دارای گزینه‌های فیلتر پایه است. به عنوان مثال، می‌توانید به سرعت تاریخ‌ها را برای آمار خود تغییر دهید و داده‌های ۳۰ روز گذشته را به جای فقط ۷ روز گذشته نشان دهید.

اگر می‌خواهید درباره برخی اطلاعات خاص بیشتر بدانید، لینک گزارش کامل در گوشه پایین-راست هر ابزارک قرار دارد.

ابزار “Analytics Intelligence” – تابع جستجو

به جای جستجو در منو برای یافتن پاسخ‌های ساده، گوگل، ابزار “Analytics Intelligence” را معرفی کرده است – یک ابزار هوش مصنوعی که می‌تواند سوالات شما را بفهمد.

برای شروع استفاده از آن، به سادگی نوار جستجو را در بالای صفحه گوگل آنالیتیکس خود پیدا کنید. سوال خود را تایپ کنید و اجازه دهید سرویس به شما پاسخ دهد.

می‌توانید سوالاتی مانند موارد زیر بپرسید:

 • چند کاربر هفته گذشته داشتم؟
 • کدام کمپین‌ها بیشترین جلسات را دارند؟
 • چرا تعداد کاربران من هفته گذشته تغییر کرد؟
 • و بسیاری موارد دیگر

سفارشی‌سازی

هنگامی که شروع به استفاده منظم از گوگل آنالیتیکس کنید، متوجه خواهید شد که به تمام معیارهایی که به طور پیش‌فرض نمایش داده شده است نیاز ندارید. همچنین احتمالاً به گزارش‌های اضافی نیاز خواهید داشت که معمولاً برای دسترسی به آنها نیاز به چند کلیک اضافی است.

برای جلوگیری از شلوغی، می‌توانید گزارش‌های سفارشی ایجاد کنید که فقط اطلاعات مورد نیاز شما را شامل شود.

برای مثال، اگر معمولاً فقط بررسی می‌کنید که مردم از کجا آمده‌اند و چه تعداد بازدید منحصر به فرد از هر کشور ایجاد شده است، می‌توانید یک گزارش سفارشی ایجاد کنید که آن اطلاعات خاص را به شما نشان دهد و همه چیزهای دیگری را که نیاز ندارید پنهان کند.

نحوه ایجاد یک گزارش سفارشی ساده در گوگل آنالیتیکس

 1. به حساب گوگل آنالیتیکس خود وارد شوید.
 2. از منوی سمت چپ “Customization” را انتخاب کنید.
 3. روی “Custom Reports” کلیک کنید.
 4. “New Custom Report+” را انتخاب کنید.
 5. با اضافه کردن عنوان، گزارش خود را نام‌گذاری کنید.
 6. گروه‌های متریک (metric groups) را که می‌خواهید نمایش دهید، انتخاب کنید.
 7. تغییرات را ذخیره کنید.

اکنون می‌توانید هر زمان که خواستید گزارش سفارشی خود را باز کنید تا فقط معیارهایی که انتخاب کرده‌اید مشاهده کنید. اگر به گزارش‌های سفارشی بیشتری نیاز دارید، می‌توانید به تعداد دلخواه ایجاد کنید و آنها را هر زمان که خواستید سفارشی کنید.

گزارش‌های Real-time

در حالی که اکثر بازاریابان و صاحبان وبسایت‌ها به داده‌هایی که طی هفته‌ها و حتی ماه‌ها جمع‌آوری شده است نیاز دارند، گاهی اوقات می‌خواهند کاربران فعلی را که به سایت خود مراجعه می‌کنند ببینند. در اینجا گزارش “Real-time” به شما کمک می‌کند و جزئیات مربوط به کاربرانی که در حال حاضر در سایت شما فعال هستند را نشان می‌دهد.

گزارش “Real-time” به شما موارد زیر را نشان می‌دهد:

 • مکان‌های جغرافیایی – نمودارهای دقیق و یک نقشه فعال
 • منابع ترافیک – منبع ورود کاربران فعلی
 • محتوا – صفحاتی که باز می‌شوند به همراه عناوین و URLهای آنها
 • رویدادها – رویدادهایی که توسط این کاربران ایجاد شده‌اند
 • تبدیل‌ها – اهدافی که محقق شده‌اند

مخاطبان

این گزارش تمام اطلاعات مورد نیاز درباره کاربران و جلسات در سایت شما را از زمان نصب گوگل آنالیتیکس ارائه می‌دهد. برخلاف گزارش‌های Real-time که فقط کاربران فعلی را نشان می‌دهند، می‌توانید داده‌ها را بر اساس نیازهای خود فیلتر کنید و بازه زمانی را برای گزارش تغییر دهید. این بدان معناست که مثلاً می‌توانید ببینید کاربران شما در ماه گذشته یا سال گذشته چگونه رفتار کرده‌اند.

تب “Overview” مهم‌ترین ابزارک‌هایی را که اطلاعاتی درباره تعداد کاربران، جلسات، نرخ پرش، کشورهایی که از آنجا آمده‌اند، زبان‌های مورد استفاده در رایانه‌ها و غیره ارائه می‌دهند، نمایش می‌دهد.

در اینجا لیستی از معیارهای کلیدی که باید بدانید تا بتوانید گزارش‌های روزانه گوگل آنالیتیکس خود را درک کنید آمده است. شما می‌توانید گزارش‌های ساعتی، روزانه، هفتگی و ماهانه را مشاهده کنید.

معیارهای کلیدی

 • کاربران: تعداد افرادی که از سایت شما بازدید می‌کنند.
 • کاربران جدید: تعداد افرادی که برای اولین بار از سایت شما بازدید کرده‌اند.
 • جلسات: مدت زمانی که یک کاربر در سایت شما بدون ترک آن سپری کرده است.
 • تعداد جلسات به ازای هر کاربر: تعداد جلساتی که هر کاربر داشته است.
 • بازدید صفحات: تعداد دفعاتی که یک صفحه خاص مشاهده شده است. اگر یک کاربر، یک صفحه را صد بار بازدید کند، هر بار به عنوان یک بازدید صفحه جدید محسوب می‌شود.
 • صفحات به ازای هر جلسه: میانگین تعداد صفحاتی که در یک جلسه بازدید می‌شود.
 • میانگین مدت زمان جلسه: میانگین مدت زمان یک جلسه.
 • نرخ پرش: تعداد افرادی که پس از بارگذاری فقط یک صفحه، سایت شما را ترک کرده‌اند.

سایر اطلاعات موجود

اگر به پایین لیست حرکت کنید، می‌توانید به اطلاعات بیشتری دسترسی پیدا کنید:

 • کاربران فعال: کاربرانی که حداقل یک جلسه در بازه زمانی داده‌شده داشته‌اند.
 • ارزش عمر (Lifetime value): چقدر به ازای هر کاربر درآمد کسب کرده‌اید.
 • تحلیل گروهی (Cohort Analysis): داده‌ها را به گروه‌ها تقسیم کنید و سپس تجزیه و تحلیل کنید.
 • مخاطبان (Audiences): همه کاربران و جلسات.
 • کاوشگر کاربر (User Explorer): شناسه‌های منحصربه‌فردی که به دستگاه‌های کاربر اختصاص داده می‌شوند.
 • آمار جمعیتی (Demographics): سن و جنسیت کاربران.
 • علاقه‌مندی‌ها: دسته‌بندی‌هایی که کاربر به آنها تعلق دارد مانند خریداران، فناوری، رسانه، زیبایی و غیره.
 • موقعیت جغرافیایی (Geo): موقعیت‌ها و زبان‌هایی که روی دستگاه تشخیص داده شده‌اند.
 • رفتار (Behaviour): چند کاربر جدید هستند، چند کاربر بازگشتی، دفعات بازدید و غیره.
 • فناوری (Technology): سیستم‌های عامل، مرورگرها و شبکه‌هایی که کاربران استفاده می‌کنند.
 • موبایل: ببینید چند کاربر از دستگاه‌های دسکتاپ، موبایل و تبلت به سایت دسترسی پیدا کرده‌اند.
 • دستگاه‌های متقاطع (Cross Device): بررسی کنید آیا همان کاربر از یک دستگاه دیگر برگشته است یا خیر. برای این ویژگی باید Google signals را فعال کنید.
 • بنچمارکینگ (Benchmarking): یک گزارش خاص را با همان گزارش در یک بازه زمانی متفاوت مقایسه کنید تا تغییرات را بفهمید.
 • جریان کاربر (User Flow): نمودار دقیقی که نشان می‌دهد کاربران چگونه در سایت شما حرکت می‌کنند.

چگونه مکان بازدیدکنندگان وبسایت خود را در ۳۰ روز گذشته شناسایی کنید

مهم نیست چه نوع سایتی دارید، دانستن اینکه بازدیدکنندگان شما از کجا می‌آیند همیشه مفید است، به خصوص اگر چیزی می‌فروشید.

 1. به حساب گوگل آنالیتیکس خود وارد شوید.
 2. به مسیر Audience -> Geo -> Location بروید.
 3. روی تاریخ در گوشه بالا-راست صفحه کلیک کنید.
 4. “بازه زمانی” را به “۳۰ روز گذشته” تغییر دهید.

دستیابی (Acquisition)

درباره نحوه یافتن و هدایت کاربران به سایت خود بیشتر بدانید. تفاوت‌هایی بین تایپ مستقیم آدرس سایت، یافتن سایت از طریق گوگل یا سایر موتورهای جستجو و کسانی که از سایت‌های دیگر یا شبکه‌های اجتماعی آمده‌اند وجود دارد.

گزارش “Acquisition” همچنین می‌تواند به شما جزئیاتی درباره تبلیغات گوگل (Google Ads) و همچنین اطلاعاتی از کنسول جستجوی گوگل ارائه دهد (اگر متصل باشد).

اطلاعات موجود

 • تمام ترافیک (All Traffic): مشاهده کانال‌ها، treemapها، منبع/مدیوم و ارجاعات.
 • گوگل ادز (Google Ads): دسترسی به آنالیتیکس برای کمپین‌های تبلیغاتی گوگل ادز خود.
 • کنسول جستجو (Search Console): مشاهده صفحات فرود، کشورها، دستگاه‌ها و کلمات کلیدی خاصی که کاربران برای دسترسی به سایت شما استفاده کرده‌اند.
 • اجتماعی (Social): اطلاعات بیشتری درباره کاربرانی که از سایت‌های شبکه اجتماعی آمده‌اند دریافت کنید.
 • کمپین‌ها (Campaigns): اطلاعاتی درباره کلمات کلیدی پولی و ارگانیک و همچنین دسترسی به تحلیل هزینه دریافت کنید.

چگونه تعداد بازدیدکنندگان گوگل را بررسی کنید

گوگل بزرگترین موتور جستجو است، بنابراین مهم است بدانید چند نفر از طریق گوگل سایت شما را پیدا کرده‌اند.

 1. به حساب گوگل آنالیتیکس خود وارد شوید.
 2. به مسیر Acquisition -> All Traffic -> Source/Medium بروید.
 3. روی Google/organic کلیک کنید.

رفتار (Behavior)

گزارش‌های قبلی جزئیاتی را در مورد کاربران و نحوه ورود آنها به سایت شما نشان می‌دادند. اکنون زمان آن رسیده است که درباره محتوا، سرعت سایت، رویدادها و موارد بیشتر اطلاعات کسب کنید:

 • جریان رفتار (Behavior Flow): دسترسی به نموداری دقیق که نشان می‌دهد کاربران چگونه در سایت شما حرکت می‌کنند.
 • محتوای سایت (Site Content): پربازدیدترین و کم‌بازدیدترین صفحات سایت خود را پیدا کنید.
 • سرعت سایت (Site Speed): بفهمید صفحات شما در مرورگرهای خاص چگونه عمل می‌کنند.
 • جستجوی سایت (Site Search): ببینید مردم چگونه از جستجوی سایت شما استفاده می‌کنند.
 • رویدادها (Events): بررسی کنید چند نفر رویدادهای خاصی را که ایجاد کرده‌اید ایجاد کرده‌اند.
 • ناشر (Publisher): AdSense یا Ad Exchange را با گوگل آنالیتیکس لینک کنید تا اطلاعات بیشتری درباره بازدیدها، کلیک‌ها و درآمد کسب کنید.

چگونه پربازدیدترین صفحه سایت خود را پیدا کنید

برای درک اینکه بازدیدکنندگان شما چه می‌خواهند، باید پربازدیدترین صفحه سایت خود را شناسایی کنید. این به شما امکان می‌دهد محتوا را بهبود داده و آن را با نیازهای بازدیدکنندگان خود تطبیق دهید.

 1. به حساب گوگل آنالیتیکس خود وارد شوید.
 2. به مسیر Behavior -> Site Content -> All Pages بروید.
 3. روی ستون “Unique Pageviews” کلیک کنید تا صفحات مرتب شوند.

تبدیل‌ها (Conversions)

هنگامی که گزارش “Conversions” را باز کنید، خواهید فهمید که مردم در سایت شما چه کاری انجام می‌دهند.

تبدیل‌ها چیست؟

تبدیل‌ها، اقداماتی هستند که می‌خواهید مردم در وبسایت شما انجام دهند و شامل موارد زیر است:

 • اهداف (Goals): اهدافی را که تعیین کرده‌اید و به آنها رسیده‌اید، نشان می‌دهد.
 • تجارت الکترونیک (Ecommerce): باید به صورت جداگانه تنظیم شود. اگر تنظیم شده باشد، به شما نشان می‌دهد که چند تراکنش از طریق سایت/برنامه شما تکمیل شده است.
 • قیف‌های چندکاناله (Multi-Channel Funnels): درصد مسیرهای تبدیل شامل ترکیبی از کانال‌ها را مشاهده کنید.

سوالات متداول

۱. گوگل آنالیتیکس برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

گوگل آنالیتیکس به شما کمک می‌کند تا بازدیدکنندگان خود را بهتر درک کنید، محتوای خود را بهینه کنید، کانال‌های بازاریابی خود را ارزیابی کنید و در نهایت تصمیمات بهتری برای رشد وبسایت بگیرید.

۲. چرا به گوگل آنالیتیکس نیاز داریم؟

گوگل آنالیتیکس به شما اطلاعاتی ارائه می‌دهد که بدون آنها نمی‌توانید تصمیمات بهتری برای بهبود سایت خود بگیرید. این ابزار به شما کمک می‌کند بازدیدکنندگان خود را بهتر بشناسید و استراتژی‌های خود را بهینه کنید.

۳. آیا گوگل آنالیتیکس رایگان است؟

بله، گوگل آنالیتیکس رایگان است. با این حال، نسخه‌های پولی آن نیز وجود دارد که ویژگی‌های بیشتری ارائه می‌دهند.

۴. چگونه به گزارش‌های گوگل آنالیتیکس دسترسی پیدا کنم؟

به سادگی به حساب گوگل آنالیتیکس خود وارد شوید و از منوی سمت چپ به گزارش‌های مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنید.

۵. چگونه کد رهگیری گوگل آنالیتیکس را به وبسایت خود اضافه کنم؟

می‌توانید این کد را به صورت دستی یا با استفاده از افزونه‌ها به سایت خود اضافه کنید. راهنمای کامل در بخش “چگونه یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنیم” آمده است.

نتیجه‌گیری

در این راهنما، نمای کلی از داشبورد گوگل آنالیتیکس برای مبتدیان را پوشش دادم تا به راحتی شروع به کار کرده و بفهمید گوگل آنالیتیکس چیست.

اگرچه در ابتدا گوگل آنالیتیکس ترسناک به نظر می‌رسد، اما ابزاری قدرتمند و رایگان است که هر صاحب وبسایتی باید تنظیم کند. مهم نیست که فقط اطلاعات اولیه درباره تعداد افراد در سایت خود را ردیابی کنید یا نیاز به تحلیل جزئیات پیچیده‌تری مانند رویدادها و تبدیل‌ها داشته باشید، گوگل آنالیتیکس اینجاست تا به شما کمک کند.

تحلیل داده‌ها با Google Analytics یکی از موارد انجام شده در نظارت بر سئو سایت است که زیرمجموعه فعالیت های بهبود سئو در سفارش سئو سایت و سفارش طراحی سایت می شود. هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، طبیعی‌تر خواهد شد و به شما کمک می‌کند تا هر روز درباره تکنیک‌های جدید تحلیلی بیشتر بیاموزید.