رد کردن پیوندها

بهترین تنظیمات سرور برای افزایش سرعت سایت

بهینه‌سازی سرور شامل تعدادی فرآیندهایی است که با هدف افزایش پیکربندی کاربردی، کارآیی پردازش داده‌ها، سرعت کلی و عملکرد عمومی یک سرور انجام می‌پذیرد. سازمان‌ها می‌توانند از روش‌های بهینه‌سازی خاصی استفاده کنند که به آنها امکان می‌دهد شبکه تحویل برنامه‌ای را بسازند و نگهداری کنند که در بهترین حالت خود عمل کند.

از جمله بهترین شیوه‌های بهینه‌سازی سرور می‌توان به استحکام سخت‌افزار فیزیکی در مرکز داده با استفاده از مجازی‌سازی سرور اشاره کرد.

چرا باید بهینه‌سازی سرور را امتحان کنید؟

سرورها نقش حیاتی در عملکرد وب‌سایت‌ها دارند. هر زمان که کاربری صفحه‌ای از سایت را وارد می‌کند، وب‌سرور درخواست نمایش آن صفحه خاص را دریافت می‌کند. سرور این درخواست را پردازش کرده و پاسخ مربوطه را به کاربر ارائه می‌دهد. ویژگی‌های عملکردی سرور، سرعت و کیفیت کلی این پاسخ را تعیین می‌کنند.

فقط سرمایه‌گذاری در سخت‌افزارهایی که دارای آخرین ویژگی‌ها هستند، همیشه به شرکت‌ها امکان نمی‌دهد تا انتظارات خود را برآورده سازند و نمی‌تواند تمام مشکلات یک سرور را حل کند. به همین دلیل، بهینه‌سازی سرور بسیار مهم است.

روش‌های برتر بهینه‌سازی سرور

در این بخش به برخی از محبوب‌ترین و مؤثرترین گزینه‌ها نگاهی می‌اندازیم:

کش‌کردن وب‌سایت

یکی از مؤثرترین نکات بهینه‌سازی سرور، فعال‌سازی کش است. این شامل ذخیره‌سازی نسخه‌های حال حاضر یک وب‌سایت در سرور میزبانی و ارائه کاربران با این نسخه‌ها تا زمان به‌روزرسانی سایت است. صفحاتی که کش شده‌اند، نیازی به ارسال درخواست‌های پایگاه داده در هر بار ندارند.

مجازی‌سازی

در طی مجازی‌سازی سرور، نرم‌افزاری برای تقسیم یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی استفاده می‌شود. این سرورهای مجازی مجزا هستند و قادر به اجرای سیستم‌های عامل مستقل از یکدیگر هستند. با مجازی‌سازی سرور، سرورهای فیزیکی می‌توانند چندین سیستم عامل و سرور را به طور همزمان اجرا کنند.

بهینه‌سازی پایگاه داده

بهینه‌سازی پایگاه داده یک روش برای کاهش زمان پاسخگویی سیستم‌های پایگاه داده و افزایش کارایی وب‌سایت است. پایگاه‌های داده اطلاعات را در یک ساختار سلسله‌مراتبی مرتبط نگهداری می‌کنند که طراحی شده است تا محتوا به راحتی ترتیب و استخراج شود.

شبکه تحویل محتوا

شبکه تحویل محتوا (CDN) مجموعه‌ای از سرورهاست که در مکان‌های مختلف قرار دارند و به صورت هماهنگ برای تحویل انواع محتوای آنلاین از جمله:

 • استایل‌ها
 • ویدیوها
 • تصاویر
 • صفحات HTML
 • فایل‌های جاوا اسکریپت

کار می‌کنند. امروزه CDNها بیشترین حجم ترافیک وب را از سایت‌های بزرگی مانند نتفلیکس و فیسبوک تأمین می‌کنند. با پیکربندی مناسب، CDN همچنین می‌تواند سایت‌ها را از حملات سایبری رایج (مانند باج‌افزار یا حملات بات‌نت) محافظت کند.

کاهش فایل‌های CSS و جاوا اسکریپت

وب‌سایت‌هایی که شامل تعداد زیادی فایل CSS و جاوا اسکریپت هستند، تعداد زیادی درخواست HTTP ایجاد می‌کنند هر زمان که کاربران سعی در دسترسی به فایل‌های خاصی دارند. این می‌تواند تأثیر منفی بر سرعت مرورگر کاربر و خود وب‌سایت داشته باشد.

با این حال، کاهش تعداد فایل‌های CSS و جاوا اسکریپت می‌تواند سرعت سایت و عملکرد کلی آن را افزایش دهد. شما می‌توانید تعداد درخواست‌های HTTP را به طور کلی کاهش دهید اگر تمام CSSها را در یک گروه و تمام جاوا اسکریپت‌ها را در گروه دیگری مرتب کنید.

بهینه‌سازی اندازه تصاویر

تصاویر وزنی به صفحات وب اضافه کرده و سرعت آن‌ها را کاهش می‌دهند. اما آن‌ها عنصر حیاتی یک وب‌سایت جذاب و بصری هستند، چه برای ارائه داده‌ها و چه برای نمایش محصولات. پس چه کاری می‌توان انجام داد؟

بهینه‌سازی تصویر به شما امکان می‌دهد سرعت سایت را افزایش دهید و عملکرد آن را بهبود بخشید: این کار فضای مورد نیاز برای نگهداری این تصاویر را کاهش داده و باعث می‌شود آن‌ها کمتر از پهنای باند کاربر استفاده کنند.

استفاده کمتر از پلاگین‌ها

پلاگین‌ها برای وب‌سایت‌ها حیاتی هستند و ویژگی‌های جدید طرف ثالث را که کارایی را افزایش می‌دهند، به ارمغان می‌آورند. با این حال، استفاده از تعداد زیادی پلاگین به معنای نیاز به منابع بیشتر برای استفاده بهینه از آنها است. وب‌سایت‌های شما شروع به کند شدن خواهند کرد و ممکن است با مشکلات امنیتی نیز روبرو شوید.

خوشبختانه، شما می‌توانید با خاموش کردن یا حذف پلاگین‌های غیر ضروری، عملکرد و سرعت بهتری را تجربه کنید.

پیش‌خوانی یکی از روش‌های محبوب برای خواندن و انجام دستورالعمل‌های سایت قبل از اینکه کاربر آن‌ها را آغاز کند، است. با توجه به رفتار فرضی کاربر، مرورگرهای برتر امروزی پیش‌خوانی را به صورت استاندارد فعال می‌کنند.

با این حال، پیش‌خوانی قطعاً مفید است، اما تجزیه و تحلیل دقیق رفتار کاربر برای اطمینان از دقت فرضیات ضروری است. سه شکل اصلی پیش‌خوانی عبارتند از:

 • پیش‌خوانی لینک
 • پیش‌رندرینگ
 • پیش‌خوانی DNS

استفاده کمتر از تغییر مسیرها

هنگام جابجایی یا حذف صفحات، تغییر مسیرها ضروری هستند. آن‌ها راه‌حل مؤثرترین برای جلوگیری از مشکلات مرتبط با لینک‌های شکسته هستند. با این حال، تغییر مسیرهای بیش از حد می‌تواند منجر به ایجاد درخواست‌های HTTP اضافی شود و در نهایت سرعت (به ویژه برای کاربران موبایل) را کاهش دهد. حذف تغییر مسیرهای غیر ضروری می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد و سرعت را بهبود بخشد.

استفاده از بهترین میزبانی

یک میزبان وب سریع بنیادی برای دستیابی به بهینه‌سازی با کیفیت است. شما می‌توانید از سه نوع میزبانی انتخاب کنید:

 • سرورهای خصوصی مجازی (VPS)
 • سرورهای اختصاصی
 • میزبانی مشترک

گزینه آخر، محبوب‌ترین و اقتصادی‌ترین گزینه است. اما به اندازه سایرین سریع نیست زیرا شما منابع سرور را با وب‌سایت‌های دیگر مشتریان به اشتراک می‌گذارید. VPS و سرورهای اختصاصی به طور قابل توجهی سریع‌تر هستند به همین دلیل. بهینه سازی کدها جهت افزایش سرعت سایت یکی از موارد انجام شده در سفارش افزایش سرعت سایت است که زیرمجموعه سفارش طراحی سایت می شود.