رد کردن پیوندها

سایت Google PageSpeed برای افزایش سرعت سایت

بدون شک، ابزار بینش‌های سرعت صفحه گوگل برای مدیران وب، توسعه‌دهندگان و صاحبان وب‌سایت‌ها بسیار مفید است. اما ما متوجه شدیم که بسیاری از افراد ساعت‌ها وقت خود را صرف بهینه‌سازی سایت‌های خود می‌کنند تا شاید بتوانند نمره 100 از 100 را در این آزمون کسب کنند.

حقیقت این است که استفاده از بینش‌های سرعت صفحه گوگل به این صورت نیست و دنبال کردن این هدف ارزشمند نیست. زمانی که تمرکز خود را بر پیاده‌سازی توصیه‌های این پلتفرم قرار می‌دهید به جای آنکه تنها به نمره‌ای که در بالای صفحه نمایش داده می‌شود توجه کنید، فواید بیشتری برای وب‌سایت خود ایجاد خواهید کرد.

این نوشته، راهنمای جامعی برای استفاده از بینش‌های سرعت صفحه گوگل به نحو احسن است. ما به بررسی نحوه استفاده گوگل از نمره شما و چگونگی ادغام توصیه‌هایی که دریافت می‌کنید خواهیم پرداخت.

چیستی بینش‌های سرعت صفحه گوگل

ابزار بینش‌های سرعت صفحه گوگل، یک ابزار آزمایشی برای ارزیابی عملکرد وب‌سایت‌ها است. شما می‌توانید هر URL را وارد کرده و آنالیز شود.

گوگل سپس نمره‌ای از ۱۰۰ را برای وب‌سایتی که آزمایش کرده‌اید بر اساس چندین بهترین شیوه بهینه‌سازی عملکرد ارائه می‌دهد. در کنار این نتیجه، شما همچنین چندین توصیه از گوگل را مشاهده خواهید کرد که چگونه می‌توانید عملکرد خود را (و بنابراین نمره بینش‌های سرعت صفحه خود را نیز) بهبود بخشید.

از سال ۲۰۱۸، نمرات بینش‌های سرعت صفحه از طریق Lighthouse، ابزار متن‌باز و خودکار گوگل برای بهبود کیفیت کلی صفحات وب، محاسبه می‌شوند. این پلتفرم می‌تواند تمامی جنبه‌هایی مانند عملکرد، دسترسی، برنامه‌های وب پیشرو و موارد دیگر را ارزیابی کند.

برای مشاهده ارزیابی جامع Lighthouse از سایت خود، می‌توانید از ابزار اندازه‌گیری گوگل استفاده کنید. علاوه بر انجام یک بازرسی عملکرد، مانند آنچه که بینش‌های سرعت صفحه گوگل اجرا می‌کند، شما نمراتی برای بهترین شیوه‌های دسترسی و بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) نیز دریافت خواهید کرد.

حقیقت درباره کسب نمره ۱۰۰ از ۱۰۰ در بینش‌های سرعت صفحه گوگل

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم، بسیاری از صاحبان و توسعه‌دهندگان وب‌سایت‌ها بر روی کسب نمره کامل در بینش‌های سرعت صفحه گوگل تمرکز زیادی دارند. متاسفانه، این افراد اغلب جنبه‌های مهم‌تر نتایج آزمون را نادیده می‌گیرند: توصیه‌ها.

در حالی که شما باید قطعاً تلاش کنید زمان بارگذاری وب‌سایت خود را به حد امکان کاهش دهید، کسب نمره ۱۰۰ از ۱۰۰ در بینش‌های سرعت صفحه گوگل واقعاً آنقدرها مهم نیست. از همه مهم‌تر، این نمره نهایی و تعیین‌کننده‌ای برای عملکرد نیست.

بر خلاف بینش‌های سرعت صفحه، ابزارهایی مانند Pingdom Tools به شما امکان می‌دهند عملکرد سایت خود را از مکان‌های مختلف تست کنید:

شما همچنین می‌توانید آزمایش‌هایی را در پلتفرم‌هایی مانند GTmetrix (که نمرات شما از بینش‌های سرعت صفحه و YSlow را ترکیب می‌کند) و WebPageTest اجرا کنید. احتمالاً نمرات شما در این ابزارهای مختلف دقیقاً یکسان نخواهد بود، که نشان‌دهنده تصادفی بودن این اعداد است.

آنچه واقعاً اهمیت دارد، سرعت واقعی وب‌سایت شماست. برای قرار دادن آن در چشم‌انداز، ما وب‌سایت‌هایی را دیده‌ایم که زمان بارگذاری متوسط آن‌ها کمتر از ۵۰۰ میلی‌ثانیه است (که بسیار سریع است!) و اما نمره ۱۰۰ از ۱۰۰ را در بینش‌های سرعت صفحه ندارند.

عامل دیگری که باید رویکرد شما به بهینه‌سازی سرعت را تحت تاثیر قرار دهد، عملکرد ادراکی سایت شماست. بازدیدکنندگان شما نمی‌خواهند نمره بینش‌های سرعت صفحه گوگل شما را بدانند. آنها فقط می‌خواهند محتوای شما را در اسرع وقت مشاهده کنند.

هدف واقعی از آزمایش عملکرد سایت شما با بینش‌های سرعت صفحه گوگل، کسب نمره بالا نیست. بلکه یافتن نقاط مشکل در سایت شما است تا بتوانید آن‌ها را بهینه‌سازی کنید و هم زمان بارگذاری واقعی و هم زمان بارگذاری ادراکی خود را کاهش دهید.

چگونگی استفاده گوگل از بینش‌های سرعت صفحه

علاوه بر تأثیرگذاری بر تجربه کاربری (UX) سایت شما، عملکرد نیز نقشی در بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) دارد. با توجه به اینکه بینش‌های سرعت صفحه توسط بزرگترین و محبوب‌ترین موتور جستجوی جهان اجرا می‌شود، منطقی است که نمره شما ممکن است تأثیری بر رتبه‌بندی‌های صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) شما داشته باشد (حداقل در گوگل).

واقعیت این است که گوگل از بینش‌های سرعت صفحه برای تعیین رتبه‌بندی‌ها استفاده می‌کند – به نوعی. سرعت سایت یک عامل رتبه‌بندی است، به سادگی. نمره آزمون عملکرد شما می‌تواند تصور خوبی از موقعیت شما در این زمینه ارائه دهد.

با این حال، گوگل فقط به عدد در دایره در بالای نتایج بینش‌های سرعت صفحه شما توجه نمی‌کند. رسیدن به نمره ۱۰۰/۱۰۰ تضمینی برای قرار گرفتن در رتبه‌های برتر SERP‌ها نیست.

با این حال، شما همچنان می‌توانید از نتایج بینش‌های سرعت صفحه خود در بهبود SEO خود استفاده کنید. به عنوان مثال، از سال ۲۰۱۸ به بعد، سرعت صفحه موبایل به عنوان یک عامل رتبه‌بندی برای گوگل محسوب می‌شود. شما متوجه خواهید شد که آزمون عملکرد شما داده‌هایی را برای هر دو نسخه دسکتاپ و موبایل سایت شما ارائه می‌دهد:

از آنجا که بیش از ۷۳ درصد کاربران اینترنت موبایل ادعا می‌کنند که با سایت‌هایی مواجه شده‌اند که بارگذاری آن‌ها زمان زیادی می‌برد، اطلاعات موجود در برگه موبایل بینش‌های سرعت صفحه گوگل بسیار ارزشمند است. استفاده از توصیه‌های اینجا برای کاهش زمان بارگذاری در گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها می‌تواند مزیت رقابتی برای شما ایجاد کند.

توصیه‌های بینش‌های سرعت صفحه گوگل (۲۴ روش برای بهبود عملکرد)

در این بخش از مقاله، به توصیه‌های متعددی که گوگل در اختیار کاربران قرار داده است تا عملکرد وب‌سایت‌های خود را بهبود ببخشند، خواهیم پرداخت. این توصیه‌ها ارزش بیشتری نسبت به نمره کلی شما دارند، به همین دلیل تمرکز اصلی ما بر روی آن‌ها خواهد بود.

۱. منابع مسدودکننده رندر را حذف کنید

یکی از توصیه‌های معمول گوگل در بینش‌های سرعت صفحه، حذف منابعی است که رندر صفحه را مسدود می‌کنند. این به فایل‌های جاوااسکریپت و CSS اشاره دارد که مانع بارگذاری سریع صفحه می‌شوند. مرورگر بازدیدکننده باید این فایل‌ها را قبل از نمایش بقیه صفحه دانلود و پردازش کند، بنابراین وجود تعداد زیادی از آن‌ها در بالای صفحه (above the fold) می‌تواند به طور منفی بر سرعت سایت شما تأثیر بگذارد.

۲. از زنجیره‌های درخواست‌های حیاتی اجتناب کنید

مفهوم زنجیره‌های درخواست حیاتی به مسیر رندرینگ بحرانی (CRP) و نحوه بارگذاری صفحات توسط مرورگرها مربوط می‌شود. برخی عناصر، مانند جاوااسکریپت و CSS که در بالا ذکر شد، باید به طور کامل بارگیری شوند تا صفحه قابل مشاهده باشد.

۳. تعداد درخواست‌ها را پایین نگه دارید و اندازه‌های انتقال را کوچک کنید

هرچه تعداد درخواست‌هایی که مرورگرها برای بارگذاری صفحات شما نیاز دارند بیشتر باشد و منابعی که سرور شما در پاسخ ارسال می‌کند بزرگ‌تر باشد، زمان بارگذاری وب‌سایت شما طولانی‌تر خواهد شد. بنابراین منطقی است که گوگل توصیه می‌کند که تعداد درخواست‌های مورد نیاز را به حداقل برسانید و اندازه منابع خود را کاهش دهید.

۴. CSS را فشرده‌سازی کنید

فایل‌های CSS اغلب بزرگ‌تر از آن هستند که نیازه که باید باشند تا برای انسان‌ها قابل خواندن باشند. آن‌ها ممکن است شامل کاراکترهای اضافی و فاصله‌هایی باشند که برای کامپیوترها لازم نیستند. فشرده‌سازی CSS فرآیندی است که با حذف کاراکترهای غیر ضروری، فضاها و تکرارها، فایل‌های شما را متراکم‌تر می‌کند. گوگل این روش را توصیه می‌کند زیرا اندازه فایل‌های CSS شما را کاهش می‌دهد و در نتیجه می‌تواند سرعت بارگذاری را بهبود بخشد.

۵. جاوااسکریپت را فشرده‌سازی کنید

همانطور که می‌توانید اندازه فایل‌های CSS را از طریق فشرده‌سازی کاهش دهید، همین امر نیز برای فایل‌های جاوااسکریپت شما صادق است. افزونه‌هایی مانند Autoptimize یا WP Rocket می‌توانند این کار را برای سایت وردپرس شما انجام دهند.

۶. CSS استفاده نشده را حذف کنید

هر کدی در برگه‌های سبک شما به محتوایی است که باید برای نمایش صفحه شما بارگیری شود. اگر CSS در سایت شما وجود دارد که واقعاً مفید نیست، بار اضافی بر عملکرد شما می‌گذارد.

۷. کار رشته اصلی را به حداقل برسانید

‘رشته اصلی’ عنصر اصلی مرورگر کاربر است که مسئول تبدیل کد به صفحه وبی است که بازدیدکنندگان می‌توانند با آن تعامل داشته باشند. این بدان معناست که زمانی که رشته اصلی در حال کار بر روی کد سایت شما است، نمی‌تواند درخواست‌های کاربر را نیز همزمان پردازش کند. اگر کار رشته اصلی سایت شما زمان زیادی ببرد، این می‌تواند منجر به UX ضعیف و زمان بارگذاری کند صفحه شود.

۸. زمان اجرای جاوااسکریپت را کاهش دهید

اجرای جاوااسکریپت اغلب بزرگترین مشارکت‌کننده به کار رشته اصلی است. بینش‌های سرعت صفحه گوگل یک توصیه جداگانه را برای هشدار دادن به شما در صورتی که این وظیفه تأثیر قابل توجهی بر عملکرد سایت شما داشته باشد، فراهم می‌کند. روش‌های پیشنهادی در بالا برای کاهش کار رشته اصلی باید همچنین این هشدار در نتایج بینش‌های سرعت صفحه شما را رفع کنند.

۹. زمان پاسخ‌دهی سرور را کاهش دهید (TTFB)

زمان تا اولین بایت (TTFB) معیاری است که نشان می‌دهد چقدر طول می‌کشد تا مرورگر اولین بایت داده‌ها را از سرور سایت شما پس از درخواست دریافت کند. هر چند این با سرعت کلی سایت شما یکی نیست، داشتن TTFB پایین به طور قابل فهمی خوب برای عملکرد سایت شما است.

۱۰. تصاویر را به درستی اندازه‌بندی کنید

فایل‌های رسانه‌ای مانند تصاویر می‌توانند بر عملکرد سایت شما تأثیر منفی بگذارند. اندازه‌بندی صحیح آنها راهی ساده برای کاهش زمان بارگذاری شما است: اگر صفحه‌ای شامل تصاویری باشد که بزرگ‌تر از نیاز هستند، CSS برای تنظیم اندازه آن‌ها استفاده می‌شود. این فرآیند بیشتر از بارگذاری تصاویر در اندازه صحیح اولیه زمان می‌برد، بنابراین بر عملکرد صفحه شما تأثیر می‌گذارد.

۱۱. تصاویر خارج از صفحه را به تأخیر بیندازید

فرایند به تأخیر انداختن تصاویر خارج از صفحه به طور معمول به عنوان ‘بارگذاری تنبل’ شناخته می‌شود. این به این معنی است که به جای اینکه مرورگر همه تصاویر را در صفحه قبل از نمایش محتوای بالای صفحه بارگیری کند، فقط تصاویری که فوراً قابل مشاهده هستند را بارگیری می‌کند.

۱۲. تصاویر را به طور مؤثر کدگذاری کنید

همانطور که قبلاً در این پست ذکر شد، تصاویر تأثیر قابل توجهی بر عملکرد سایت شما دارند. یکی از اصول اولیه بهینه‌سازی که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید، فشرده‌سازی است، که می‌تواند به کاهش اندازه فایل‌های شما کمک کند تا سریع‌تر بارگذاری شوند. این همان روش اصلی است که برای پیروی از توصیه گوگل برای کدگذاری مؤثر تصاویر استفاده می‌شود.

۱۳. تصاویر را در فرمت‌های نسل بعدی ارائه دهید

برخی از فرمت‌های فایل تصویری سریع‌تر از دیگران بارگیری می‌شوند. متأسفانه، این فرمت‌ها فرمت‌های معمولی PNG یا JPEG نیستند. تصاویر WebP در حال تبدیل شدن به استاندارد جدید هستند و گوگل در بینش‌های سرعت صفحه به شما اطلاع می‌دهد اگر تصاویر شما مطابق با آن نباشند.

۱۴. از فرمت‌های ویدیویی برای محتوای متحرک استفاده کنید

GIF‌ها می‌توانند یک شکل مؤثر از محتوای بصری در موقعیت‌های مختلف باشند. با این حال، مزایای آن‌ها به قیمت عملکرد می‌آید. GIF‌ها دشوار برای بارگیری هستند، به همین دلیل بینش‌های سرعت صفحه گوگل توصیه می‌کند که به جای آن‌ها، محتوای ویدیویی ارائه دهید.

۱۵. اطمینان حاصل کنید که متن در طول بارگیری وب‌فونت‌ها قابل مشاهده است

مانند تصاویر، فونت‌ها معمولاً فایل‌های بزرگی هستند که زمان زیادی برای بارگیری نیاز دارند. در برخی موارد، مرورگرها ممکن است متن شما را تا زمانی که فونتی که استفاده می‌کنید به طور کامل بارگیری شود، پنهان کنند، که منجر به این توصیه از گوگل بینش‌های سرعت صفحه می‌شود.

۱۶. فشرده‌سازی متن را فعال کنید

توصیه فشرده‌سازی متن گوگل بینش‌های سرعت صفحه به استفاده از فشرده‌سازی GZIP اشاره دارد. در برخی موارد، فشرده‌سازی متن به طور خودکار در سرور شما فعال می‌شود. اگر این مورد برای سایت شما صادق نیست، چندین گزینه برای پیروی از این توصیه وجود دارد.

۱۷. به منابع مورد نیاز پیش‌اتصال کنید

احتمالاً حداقل یک منبع شخص ثالث در سایت شما وجود دارد – مانند Google Analytics. برقراری اتصال به این منابع می‌تواند زمان بارگذاری شما را کند کند.

۱۸. درخواست‌های کلیدی را پیش‌بارگیری کنید

پیروی از این توصیه به شما امکان می‌دهد تعداد درخواست‌هایی که مرورگرها باید به سرور سایت شما بدهند را به حداقل برسانید. این تکنیک بسیار شبیه به توصیه قبلی است.

سایت Google web.dev برای افزایش سرعت سایت یکی از موارد انجام شده در سفارش افزایش سرعت سایت است که زیرمجموعه فعالیت های بهبود سفارش طراحی سایت می باشد.